Podobné slavnosti slunovratu se během uplynulého víkendu konaly po celém Valašsku. Na vsetínské hvězdárně se program nesl v duchu valašských tradic a svatojánských bylin. Pro děti byla připravená Svatojánská bylinková stezka.

„Účastníci na stanovištích plnily různé úkoly, za vyplněný soutěžní list nakonec získaly legendami opředený zlatý květ z kapradí, který kvete jen o svatojánské noci a má magické účinky. Jeho vlastník získá neviditelnost, rozumí řeči zvířat a také ho květ může nasměrovat k pokladu,“ popsala Zuzana Dorociaková z Muzea regionu Valašsko.

Na bylinky byla zaměřená i výtvarná dílnička, kde si mohly děti namíchat bylinkové čaje na dobrou náladu, zdraví i lásku.

„Vše si pak malí návštěvníci odnesli v originálním vlastnoručně vyrobeném pytlíčku,“ doplnila Dorociaková.

Spíše pro dospělé pak byla beseda o léčivých účincích devatera kvítí s bylinkářkou Vandou Vrlovou.

Příjemnou rodinnou atmosféru podtrhlo společné opékání špekáčků a táborákové písničky. Po setmění pak organizátoři zapálili i velkou svatojánskou vatru. Tečku za vydařenou akcí udělalo pozorování noční oblohy hvězdářskými dalekohledy.

„Tradici zapalování ohňů jsme obnovili po deseti letech a byli jsme zvědaví, jaký bude zájem veřejnosti. Se začátkem programu se nad Vsetínem prohnala průtrž mračen, ale pak se počasí umoudřilo a nakonec se nás tu sešlo bezmála sto padesát, takže můžeme považovat akci za vydařenou,“ zhodnotila Zuzana Dorociaková.

Nejbližší větší akcí na vsetínské hvězdárně bude v úterý 16. července pozorování částečného zatmění Měsíce. Na zámku Vsetín také v prvním prázdninovém týdnu startují hned dvě výstavy Na skok do pravěku! (2. července) a Konopí (5. července).

Pod správu Muzea regionu Valašsko patří i zámek Lešná u Val. Meziříčí, kde začíná v úterý 2. července prázdninová hra pro děti Zámecké letní dobrodružství. Podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz.