Obyvatelé Liptálu se mohou těšit rovněž na nový urnový háj.

Vedení obce tak reaguje na současný trend ve stylu pohřbývání. „Lidé v dnes tíhnou k tomu, aby své příbuzné spíše zpopelňovali, než je ukládali do nákladných rakvových hrobů. U nás na hřbitově už ale není místo,“ vysvětlil starosta obce Miroslav Vaculík.

Zbývající prostor v kolumbáriu zde podle něj už mají zadané páry, které spolu chtějí být i po smrti. Proto se vedení obce rozhodlo o jeho rozšíření „Postavíme zatím jednu sekci. Získáme tak dalších osmadvacet míst, které si obyvatelé velmi přejí,“ vysvětluje nutnost výstavby Vaculík.
Stavbu za 640 tisíc dokončí obec v letních měsících. „Zatím probíhá výběrové řízení. Je tam řada odborných prací s mramorem, na kterou budou potřeba kameníci,“ řekl Vaculík. Polovinu peněz půjde z programu na obnovu venkova a druhou zafinancuje obec z vlastního rozpočtu.

Bez dotace by do toho zastupitelé nešli.
Současně s kolumbáriem na hřbitově postaví také urnový háj o velikosti jednoho úložiště metr čtvereční a hloubce asi půl metru. Háj bude mít zhruba dvacet volných míst.

Zvláštností je, že na rozšíření kolumbária v Liptále spolupracují se stejným architektem, který to původní projektoval před dvaceti lety. „Jindřicha Ondruše jsme chtěli získat, aby byla stavba ve stejném duchu. Vždyť jde o jedno z nejdůležitějších a posvátných míst pro lidi,“ potvrdil starosta.
Podle vsetínského architekta musí mít dílo stejný styl a nesmí to být jen hromada nesourodých nápadů. „Chtěli to zadat nejprve jiné projektantce, ale to se mi zdá humpolácké. I když malé projekty neděláme, do tohoto jsme šli. Člověk by neměl odcházet od práce, do které by mu zasahoval někdo jiný,“ nechal se slyšet architekt.