Vyplývá to z informací ČTK a policejních mluvčích. Mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová dnes ČTK řekla, že slovenští policisté zatím možnost kontrol nevyužívají.

Kontroly dnes podle zjištění ČTK nebyly například na silničních hraničních přechodech Starý Hrozenkov – Drietoma a Lanžhot – Brodské, ani na dálničním hraničním přechodu Břeclav – Kúty.

"Nemám žádné informace, že by se někde tvořily kolony," řekl k situaci na hraničních přechodech ve Zlínském kraji policejní mluvčí Petr Jaroš.

Hasiči likvidují následky přívalových dešťů ve Zlínském kraji; úterý 23. května 2023
Prudký déšť zaměstnal hasiče hlavně na Zlínsku. Silnice zaplavila voda a bahno

Rovněž na přechodu Most u Jablunkova - Svrčinovec v Moravskoslezském kraji dnes kolony nebyly.

K možnému dočasnému obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou, Polskem, Maďarskem a Rakouskem i na mezinárodních letištích přistoupilo Slovensko kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti v době konání mezinárodní konference v Bratislavě a také akce motocyklového klubu Hells Angels. Období možných kontrol potrvá do 8. června.

"Zatím však nenastala taková situace ani operativní informace o tom, že by bylo potřebné kontroly reálně vykonávat," řekla ČTK Bárdyová.

Slovenští policisté podle ní možnost zavést kontroly zatím nevyužívají.

Nic nehrozí, kontrol není zapotřebí

"Všechno je v pořádku, nic nehrozí, bezpečnostní situace i silniční provoz je ideální, takže není zapotřebí kontroly vykonávat. Pokud bychom k tomu přistoupili, tak určitě vydáme tiskovou zprávu i s touto informací," řekla Bárdyová.

Pozemní hranice Slovenska s Českou republikou, Polskem, Maďarskem a Rakouskem lze po dobu trvání kontrol překračovat pouze na vybraných hraničních přechodech.

Výjimku mají složky integrovaného záchranného systému, lidé vykonávající práce na zemědělských nebo lesních pozemcích s myslivci a rybáři při výkonu své činnosti do pěti kilometrů od vnitřní hranice. Vlaková a letecká mezinárodní doprava by v této souvislosti neměla být nijak omezena.

Otrokovice, městský úřad. Ilustrační foto
Po místostarostovi Otrokovic rezignoval další člen rady Michal Tichý

Slovenská vláda rozhodla o možném dočasném obnovení kontrol na hranicích kvůli konání mezinárodní bezpečnostní konference Globsec. Uskuteční se 29. až 31. května v Bratislavě, zúčastní se jí politické a jiné osobnosti veřejného života z Evropy i ostatních částí světa.

Ministerstvo vnitra za bezpečnostní riziko označilo též akci motocyklového klubu Hells Angels MC Slovakia plánovanou na začátek června. Obnovením kontrol na hranicích chtějí slovenské úřady zabránit příchodu lidí, kteří by mohli ohrozit veřejný pořádek na obou akcích.