Jako první se letos s hejnem čertů a dalšími postavami setkali obyvatelé Francovy Lhoty. „Začalo se u nás před čtrnácti dny, kdy v maskách takzvaně létaly za čerty ty nejmenší. Každý další víkend se pak střídá jiná skupina," prozradila starostka Kateřina Trochtová.

Minulý víkend tak vesnicí procházeli starší školáci, kteří navštěvují už druhý stupeň základní školy. „Tento týden je vystřídají středoškoláci a nakonec dospělí. Rozdělili si týdny, aby si navzájem nepřekáželi," pokračovala starostka Trochtová.

Čerti, smrtky, andělé a koníci

Kromě čertů se zde prohání také smrtky. Nechybí ani svatá družina s Mikulášem a anděly.

„Objevuje se tu také koník neboli tatar. Ten symbolizuje obávané nájezdníky. K masce patří i šavle," dodala Kateřina Trochtová.

Ve Valašské Polance se na hlavní nápor teprve připravují. Ale i tady už první čerti pobíhají. „Děcka už mají masky vytáhlé. Takový hlavní průvod půjde až prvního a druhého prosince. Bývá rozdělený na dvě skupiny," řekl starosta Valašské Polanky Josef Daněk.

V Lužné chodí hlavní skupina jen jedna. „Má šest členů. Je v ní svatý, anděl, čert, dva koníci a nosič. Jinak už od minulého víkendu začaly za čerty létat děti," potvrdil starosta Miroslav Papšík.