Někteří se snaží skrýt před deštěm, jiným kapky vody už ani nevadí. Mnozí z nich litují, že si ráno nepřivstali.

„Jen co jsme začali po sedmé hodině ranní vybalovat, přišli lidé a od té doby chodí pořád,“ prozrazuje Olga Wagnerová z ekofarmy v Kašavě.

Zákazníci si prohlížejí jablka, děti se pokoušení odkutálet obří dýni. Návštěvníky trhu neodradila ani zatažená obloha a nevlídné počasí.

Odbila desátá hodina a první farmářský trh ve Vsetíně je téměř vyprodaný. Prodejci jsou spokojení, litují jen, že nepřivezli více zboží.

„Takový nával jsme opravdu nečekali. Nejdříve zmizely mrkve a ředkvičky a potom ten zbytek,“ doplňuje usměvavá farmářka.

Kromě čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek si sebou lidé domů odnesli také mléčné výrobky, domácí sýr či čerstvé pečivo. Právě pečivo si kupující rozebrali jako první. Zůstal jen prázdný stánek.

„Všechno pečivo je pryč. Celozrnné bochánky, frgály, sladké i slané, pletence i pizzy,“ krčí rameny prodejce Tomáš Ligenza, který se pomocí kytary a zpěvu snaží potěšit přítomné.

Své umění předvádějí na trhu také zruční žongléři, kteří na sebe strhávají pozornost hlavně malých dětí a jejich rodičů.

„Udělali jsme si s dětmi procházku,“ prozrazuje důvod návštěvy trhu Radim Šťastný ze Vsetína.

Představit své bio ovoce přijel i Bohumil Kučera z Opatovic u Hranic, který objíždí farmářské trhy také v zahraničí.

„V módě jsou nové odrůdy, ale tady na Valašsku bych doporučil pěstovat spíše ty starší,“ podělil se o své zkušenosti promrzlý farmář.

Nabídka prvního farmářského trhu zaujala mnoho Vsetíňanů, kteří doufají, že se tato tradice uchytí.

„Je třeba je podpořit, protože to ve Vsetíně chybí,“ myslí si například místní David Halata.