Stane se tak dnes, 4. května 2019 – přesně 100 let ode dne, kdy předkové zasadili v centru Zubří Lípu svobody 1919.

„Tuto událost věrně dokumentuje kronika Horní školy. Organizátoři letošního sázení se jí inspirují a chtějí v duchu stejných hodnot předat poselství také budoucím generacím,“ vysvětlila historička a správkyně muzea Zubří Erika Ondřejová.

Do akce se vedle vedení města připojí řada místních spolků a organizací. Sportovci pořádají od 10 hodin v areálu Klidového centra Běh svobody s všeříkajícím mottem – Svoboda nikdy nebyla zadarmo.

„Proto se také akce bude konat za každého počasí,“ prohlásil pořadatel závodu Josef Randus.

Organizátoři vybrali místo pro Lípu svobody 2019 vedle městského úřadu. Slavnostní průvod v doprovodu Dechové hudby Zubřanka vyjde po 13. hodině z Klidového centra Zubří. V průvodu, k němuž se může přidat široká veřejnost, půjdou vedle starosty a místostarosty také představitelé místních spolků a organizací, většinou oblečení do slavnostních uniforem či krojů. Úkolem průvodu bude především dopravit k Městskému úřadu Poselství příštím generacím.

„Chtěli jsme vytvořit co nejucelenější obraz dnešního života v Zubří a vyzvali proto představitele spolků, organizací i školy k vytvoření krátké zprávy pro budoucí generaci,“ vysvětlil starosta města Lubomír Vaculín.

„Všechny tyto zprávy pak zalaminujeme, uložíme do skleněného tubusu a spolu s dalšími předměty vložíme do zapečetěné dřevěné schránky. Tu zakopeme do země v blízkosti nové lípy svobody,“ dodal starosta s tím, že kopie jednotlivých poselství se stanou součástí archivu místního Muzea.

Vedle zasazení lípy a uložení poselství čeká na Zubřany u Městského úřadu krátké vystoupení dětského sboru pod vedením Marie Křenkové a na závěr také společné zpívání písně Za 100 let.

Na akci navazuje od 14 hodin Pálení čarodejnic, které tradičně připravuje místní sbor dobrovolných hasičů. Od 18 hodin zvou členové pražské Agentury Snů na divadelní komedii Na ostro do Klubu Zubří.

Žáci ZŠ Pozděchov si 2. května 2019 připomněli Světový den hygieny rukou. Pod dohledem epidemiologické sestry Ľubice Srbové (na snímku vpravo) nacvičovali správné mytí rukou.
Posvítili si na školáky při akci čisté ruce.