Zvolená dramaturgie festivalu, zaměřená na kapely, které ve své tvorbě vycházejí z tradiční lidové muziky, přilákala do místa konání více než tři stovky návštěvníků.

Po úvodním vystoupení trombitášů se na pódiu představili muzikanti kapely Trdlo z Pardubic a hned poté diváci přivítali Hanu a Petra Ulrychovy se skupinou Javory Band.

Krátkým programem se představila kapela Dareband revival z Valašské Polanky, potlesk stále se rozrůstajícího publika si poté vysloužila kapela Bezobratři z Brna či známý písničkář Pavel Dobeš.

Kolem osmnácté hodiny vtrhla na pódium s energií sobě vlastní valašská formace Docuku a prvních několik diváků strhla k tanci. Následovala Veselá bída s Františkem Segradem a poté pořádající kapela Dareband ze Vsetína. O úplný závěr festivalu se postarala terchovská Nebeská muzika. „Jsme velmi rádi, že nás pořadatelé na tento festival pozvali. Potkali jsme spoustu zajímavých lidí a slyšeli řadu dobrých kapel,“ zhodnotil po sestoupení z pódia Ján Patrnčiak, první houslista skupiny Nebeská muzika.

Pochválil také dramaturgii letošního Darebandfestu. „Výběr kapel je velmi citlivý, všechny sem žánrově patří, vše do sebe skvěle zapadá jako ozubená kolečka,“ řekl hudebník.

Muzika byla jistě tím hlavním, co poutalo pozornost návštěvníků festivalu, ne však tím jediným. Celou řadu přihlížejících měli také Jozef Božík a Pavol Gestinger ze Slovenska, kteří přímo vedle pódia předváděli výrobu tradičních lidových nástrojů. „Vyrábíme fujary, koncové píšťaly a šestidírkové píšťaly. Všechny nástroje jsou z černého bezu,“ prozradil Jozef Božík ze slovenské vesnice Lúka, která leží mezi městy Piešťany a Nové Mesto nad Váhom.

Sám se výrobou píšťal se zabývá už osmým rokem. „Kupodivu, nikdo v mé rodině na nic nehraje ani nezpívá. Já jsem první píšťalu získal v Tescu, kde je prodával jiný řemeslník. Pak mě manželka přihlásila do kurzu, který jsem absolvoval a od té doby se stále učím,“ líčil s úsměvem zručný řemeslník.

Spokojení odcházeli z letošního druhého ročníku Darebandfestu také diváci. „Strávil jsem tady velmi příjemný den a slyšel spoustu skvělých kapel nejen domácích. Myslím, že třeba Pavel Dobeš se lidem hodně líbil,“ hodnotil v závěru festivalu Michal Petřek z Jablůnky.

Dodal, že příští rok určitě přijede opět. „Darebandfest je krásná komorní akce, myslím, že se sem lidé budou vracet,“ mínil Petřek.