Na členskou schůzi se dostavilo ani ne dvacet družstevníků.

Na zahájení čekali téměř pět hodin. Jen úvodní prezence skončila až po 23. hodině.

Během registrace přijela přivolaná hlídka policie.

Představenstvo Jednoty, spotřebního družstva Vsetín, ji zavolalo kvůli údajnému pokusu o podvod. Podle členů představenstva svolavatelé členské schůze ze společnosti Coop Jednota obchodní znevažovali předkládané řádné plné moci družstevníků.

„Za skandální považujeme fakt, že mezi registrovanými členy na straně Coop Jednota obchodní byl na základě plné moci uvedený také člen družstva, který je už téměř rok po smrti,“ upozornil předseda představenstva Ladislav Macek s tím, že o této skutečnosti ihned informovali policii.

Policejní mluvčí Vladislav Malcharczik potvrdil, že se případem zabývají, ale bližší informace neposkytl.

„Prověřujeme oznámení ze Vsetína týkající se středeční valné hromady. Vzhledem k počátku šetření je to jediná informace, kterou prozatím mohu poskytnout,“ sdělil Malcharczik.

Vedení Jednoty, spotřební družstvo Vsetín dále upozornilo, že při svolání členské schůze nesplnila protistrana zákonné požadavky pro svolání členské schůze a také porušila platné stanovy.

„My nejsme svolavatelé schůze, tento formát neuznáváme. Máme Shromáždění delegátů, které je nejvyšším orgánem. Oni svolali schůzi a to je v rozporu se stanovami,“ vysvětlil Ladislav Macek.

Představenstvo Jednoty projevilo obavy z možného hlasování, po kterém by se samozvaní zástupci Coop Jednota obchodní mohli dostat do podniku.

„Máme zplnomocnění členů, je otázka, kdo bude mít po prezenci větší sílu. Kdyby to špatně dopadlo, vydali bychom předběžná opatření, ale než by soud rozhodl, že jednání bylo špatné, vznikly by škody. Tím by utrpěl obchod a služby občanům,“ upozornil Macek.

K žádné volbě nakonec nedošlo. Členové představenstva ve svém prohlášení uvádí, že díky podpoře zaměstnanců a členů Jednoty družstvo během členské schůze uhájili.

„Jednoznačně jsme Romanu Staňkovi a jeho lidem ukázali, že se družstevníci nenechají o Jednotu připravit. A pan Staněk to už sám dobře ví, a proto také bezprostředně po zahájení schůze zástupci Coop Jednota obchodní doslova utekli ze zasedání a tím zmařili průběh schůze, kterou sami svolali,“ uvádí se v prohlášení.

Deník z místa konání informace nemá, protože redaktorovi nepovolil Roman Staněk vstup do jednacího sálu. Na otázky zaslané prostřednictvím e-mailu nereagoval a v telefonickém hovoru se odmítl ke středečnímu jednání vyjádřit.

Stejně tak nesdělil další kroky, které podnikne v nejbližší budoucnosti.

„Nechte se překvapit,“ řekl jen stručně Staněk.

Na svých webových stránkách společnost uvádí, že představenstvo Jednoty nadále pokračuje ve své nelogické rétorice založené na lžích a fabulacích.

„To, že žádný ze zaměstnanců nedorazil na členskou schůzi, svědčí o jediném. Zastrašování ze strany vedení bylo úspěšné. Všichni družstevníci se tak stali jen ´jmény na papíře´ bez vlastního názoru,“ píše se na stránkách Coop Jednota obchodní.