Cimbalfest - banner

Přesvědčit se o tom mohou všichni návštěvníci 13. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu, který začíná ve středu 22. května ve Valašském Meziříčí. Město se na pět dní stane bez jakékoliv nadsázky světovým centrem cimbálu. Až do neděle zde bude soutěžit, koncertovat pro veřejnost, vzdělávat a bavit se asi stovka cimbalistů z České republiky, Slovenska, Běloruska, Moldávie, Maďarska, Japonska, Rakouska, Turecka i USA.

„Význam festivalu podtrhne účast prezidentky Světové asociace cimbalistů Viktórie Herencsár, která představí svou novou knihu Svět cimbálu o historii tohoto strunného nástroje,“ uvedl ředitel festivalu Jaroslav Kneisl.

Mezinárodní festival cimbálu se v Meziříčí koná každé dva roky. Letošní ročník bude podle pořadatelů plný premiérových zážitků.

„Poprvé přijedou dva hráči na japonský nástroj koto, jehož zvuk budeme moci při zahajovacím koncertě porovnat s dalšími nástroji z cimbálové rodiny salterio a santur,“ upozornil Kneisl.

Rovněž poprvé uslyší diváci cimbál ve swingové kapele a novinkou bude i přímý rozhlasový přenos pořadu Na živú notečku.

Do soutěže se zapojí 50 mladých talentů

Charakteristickým rysem festivalu bude také žánrová pestrost.

„Zazní zde americké jazzové standardy v podání maďarského cimbalisty Jano Lisztese v programu Cimbalom projekt. Gypsy swing zahraje skupina Django Jet a speciálně pro náš festival vznikl i projekt s názvem Rozhovory, který propojí hru na cimbál, sborový zpěv a mluvené slovo v nezvyklých kompozicích,“ prozradil Jaroslav Kneisl.

Nedílnou součástí a vlastně také prvotním důvodem vzniku festivalu je soutěž mladých cimbalistů, do které se letos zapojí na pět desítek hráčů studentů základních uměleckých škol, konzervatoří i vysokých uměleckých škol. Soutěžit budou ve věkových kategoriích do 12, 15, 19 a 30 let. Speciálně pro letošní ročník vznikly dvě technicky náročné soutěžní skladby, jejichž autorem je cimbalista, dirigent a skladatel Daniel Skála.

Přehlídku každoročně podporuje meziříčská radnice poskytuje potřebné prostory a nezanedbatelná je i peněžní pomoc částkou 300 tisíc korun.

Prach, gobelíny, sklo i cimbálový festival

„V posledních týdnech jsem přemýšlel nad tím, díky čemu můžeme říct, že je Valašské Meziříčí světové. Pokud pominu koncentrace prachových polétavých částic PM10, tak zcela pyšní můžeme být na umělecké zpracování skla, ručně tkané gobelíny a dnes už pětadvacet let také Mezinárodní festival cimbálu,“ nechal se s mírnou nadsázkou slyšet starosta Valmezu Robert Stržínek.

Cimbalfest, jak festival zkracuje svůj dlouhý název, se koná ve Valašském Meziříčí od roku 1995 každé dva roky.

Za čtvrt století si získal respekt a mezinárodní uznání odborné veřejnosti i přízeň festivalového publika. „Program festivalu dokládá náš respekt k talentovaným osobnostem, které vyrostly v našich vlastních řadách v průběhu posledních let. Ať už se věnují koncertní dráze, nebo studují na prestižních světových univerzitách, šíří výsadní pověst české cimbálové školy,“ shrnula mezinárodní význam festivalu jeho prezidentka a zakladatelka Růžena Děcká.

Program festivalu

Programový plakát 13. ročníku Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí.

Více na www.cimbalfest.eu