Následná správa, v níž budou odborníci sledovat hodnoty nežádoucích látek ve spodních vodách a tvorbu bioplynu ale potrvá až do roku 2035.
Obyvatelé nedalekých domů upozorňují, že město vyváželo v 60. letech na nebezpečný odpad, upozorňují obyvatelé nedalekých domů. „Je to tikající bomba, kterou město při rekultivaci neodtěžilo," upozornila Anna Holčáková z Krhové.
Podle úředníků z radnice ale k obavám není důvod. „Nejsou žádné záznamy, že by se tam vyvážel nebezpečný odpad. Máme ale posudek o vlivu na životní prostředí EIA, který jasně vypovídá o tom, že do okolní krajiny neunikají žádné nebezpečné látky,"řekl referent odpadového hospodářství meziříčské radnice Michal Lysák.
Jedním z rizikových faktorů, které ale mohou v budoucnu ohrozit zrekultivovanou plochu je přilehlá laguna. Tu už město vypustilo, aby voda neprosakovala do skládky a nepodporovala tvorbu hnilobných procesů.
Valašské Meziříčí by proto chtěla jezírko, která vznikla vytěžením cihlářských hlín, zrekultivovat. A to tak, že ji zaveze zhutněnou zeminou, která bude tvořit rovnou plochu v úrovni okolního terénu. Tím se zajistí, že se tam nebude zadržovat srážkových vod, které by mohly ohrozit bývalé shromaždiště odpadků.
„Bohužel záměr naše snaha dodržet závazek vůči životnímu prostředí naráží na odtržení Krhové, na jejímž pozemku se laguna nachází, od města," řekl místostarosta města Jiří Pernický. Radní proto požádají Krhovou o udělení souhlasu s rekultivací .
Vyjádření starostky ani místostarosty, zda dá obec souhlas z rekultivací, se redakci přes snahu nepodařilo získat.