Poprvé přišla do kontaktu s činkami v březnu roku 2006. „Tehdy náš trenér František Orság dělal nábor a my jsme šly s ostatními holkami místo tělocviku do posilovny," popisuje své začátky sympatická Petra.

Už v té době hubená a vysoká Petra patřila mezi nejsilnější dívky ve třídě. „Začalo nás chodit pět holek pravidelně trénovat. Vydržela jsem jen já a Iva Saranová, se kterou se stále hecujeme a podporujeme. Často se na závodech porážíme pouze o setinky," směje se mladá sportovkyně. Vzpírání jako sport se skládá ze dvou disciplín. První z nich je trh, druhá nadhoz. „V obou případech jde o to dostat určitou váhu nad hlavu. V ligových závodech se naše výsledky přepočítávají na Sinclairovy body, což je přepočítaný náš výkon v kilogramech vůči naší váze," vysvětluje Petra.

Sport je podle jejích slov založený na přesné technice. „Jsou to léta dřiny a praxe než se závodník naučí dokonale sloučit sílu a techniku. Často se může stát, že je závodník silově dobře připraven a má natrénováno a na závodech o malý kousek jinak zabere, činka mu uhne z osy a vypadne," přiznává sportovkyně.

Chystají kalendář

„O tomto sportu si každý myslí, že není pro ženu vhodný nebo že si kazíme záda. Ten, kdo se tomuto sportu věnuje, však ví, že úrazy jsou zanedbatelné v porovnání s jinými sporty," popisuje třiadvacetiletá Petra.

Sama pracuje jako trenérka a výživová poradkyně a tvrdí, že strava je základ. „Vyvážený jídelníček je v každém sportu velmi důležitý a tvoří velké procento úspěchu," tvrdí.

Z výhry má vždy skvělý pocit a také letos se mohla radovat z prvního místa. „Tento rok jsem se připravovala zvlášť důkladně a s vervou. Chtěla jsem splnit limity a dostat se na Evropu do třiadvaceti let na Kypr," svěřuje se Petra.

Kvůli zranění kolena se jí to ale nepovedlo. I tak dokázala první místo obhájit. Snažit se ale nepřestává. „Chtěla bych vyjet někam do světa. Podívat se na opravdu velké závody. Na mistrovství Evropy, světa," sní usměvavá Petra.

S kolegyněmi z Hrozenkova se snaží bořit předsudky o svalnatých vzpěračkách. „V září nám vyjde kalendář, kde se ukáže, že vzpěračky nejsou jen svalnaté. Především pánové se mají na co těšit," dodává.

Autor: MICHAELA HORÁKOVÁ