„Začala jsem tvorbou šperků, když byly děti malé. Učila jsem je navlékat korálky, přitom si zároveň procvičovaly motoriku,“ vzpomíná Monika Jelínková.

Od šperků postupně přesunula svoji pozornost a energii k domácí výrobě mýdel, které se věnuje naplno dodnes i při běžném zaměstnání.

„Výroba mýdla je složitější, já si objednávám už hotovou mýdlovou hmotu, kterou rozpouštím a nalévám do silikonových forem. Přidávám přírodní barvivo a také přírodní vůně. Případně vyrábím také mýdla bez vůně. Někdy také při výrobě dvě formy kombinuji,“ přibližuje postup zručná tvůrkyně.

Nabídka dostupných forem je široká, přesto Monika Jelínková už uvažuje o tom, že si začne vyrábět i formy vlastní. „Je také pravda, že kupované formy nejsou právě nejlevnější,“ netají.

Jakmile je obarvená a patřičnou vůní opatřená mýdlová hmota ve formě, následuje důležitý proces tuhnutí.

„Samotné zpracování a rozpuštění hmoty a příprava ingrediencí netrvá příliš dlouho, tuhnutí ale zabere minimálně hodinu. Děje se ideálně ve větratelné místnosti, kde není ani příliš chladno ani příliš teplo,“ popisuje Monika.

Mýdlo ze supermarketu? To už nekupuji

Co se samotných vůní týče, u zákazníků jednoznačně vede levandule. V kurzu jsou také citrusové vůně – pomeranč či mandarinka. Krásně vypadající hotová mýdla však nejsou jenom doplňkem či dekorací, která provoní obydlí. Byť může jednomu přijít líto, umývat si špinavé ruce zručně a líbivě vytvarovaným kouskem mýdla.

„Vůbec není třeba litovat. Přírodní mýdla mají blahodárné účinky na pleť. Výborně promastí ruce. Sama od té doby, co používám svá mýdla, vůbec nepotřebuji krémy na ruce. Ruce nejsou vysušené, jsou hydratované, vyživené a já jsem maximálně spokojená. Proto už také vůbec nekupuji mýdla v supermarketech, která mi naopak ruce vysušovala,“ říká Monika Jelínková.

Oním důležitým prvkem je vitamín E a rovněž minerální látky, které jsou prospěšné pokožce. Monika Jelínková navíc vyrábí mýdla také s kozím mlékem bohatým na mléčné tuky, s konopným olejem či bambuckým máslem.

Monika své výrobky nabízí na jarmarcích a podobných veřejných akcích, zájemci ji však mohou kontaktovat také přes webové stránky. K mýdlům si navíc přibrala také výrobu ručně šitých dětských hraček.

„Moje děti je měly rády. Proto jsem se rozhodla je nabídnout i ostatním,“ říká o šitých medvídcích, psech či opičkách. „Co jsem ale vypozorovala: nejvíce jsou lidé zatížení na koťátka,“ usmívá se Monika Jelínková.