V zámku Lešná hledači prozkoumají historické komnaty zámku, výstavy Barevný svět, Světci pomocníci a Tváře úmluvy CITES a pro indicii budou muset i do přilehlého parku.

„Zámek Lešná je plný šperkovnic, kabinetních skříní a truhlic. Jestli je poklad ukrytý v některé z nich, nejlépe zjistíte, když se ho vydáte sami hledat,“ nabádá koordinátorka akce Kamila Valoušková.

Návštěvníci zámku Vsetín „prošmejdí“ při Letním dobrodružství celý zámek od Templářského sklípku v podzemí až po vyhlídku v zámecké věži. Nahlédnou do stálých expozic i na aktuální výstavy a cestou budou postupně nacházet střípky z mozaiky, jež nakonec odhalí, kde se skrývá „zlatý poklad“.

Poklad lze hledat též na Hvězdárna Vsetín, která jako jediná není otevřená o víkendu s výjimkou soboty 18. července, kdy se zde koná Den otevřených dveří.

„Poklad tedy můžete hledat v pracovních dnech od 9 do 15 hodin. Hvězdáři si pro vás připravili otázky z oblasti astronomie a kosmonautiky, při hledání indicií si projdete všechny prostory, včetně kopule s dalekohledy a venkovní meteostanice. V případě vhodných podmínek, a ty během léta většinou bývají, dojde i na pozorování Slunce,“ přiblížil Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko.

V Letním dobrodružství lze navíc mimo zajímavé zážitky a poklady získat i jednu speciální prémii v podobě templářské pamětní mince. Je určená pro pátrače, kteří během prázdnin objeví poklad ve všech třech objektech.

„Hrací list dostanete vždy na místě a pak už stačí jen důvtip, bystré oko a tužka. Najít poklad určitě nějakou dobu potrvá, doporučujeme proto přijít nejpozději hodinu před zavírací dobou daného objektu,“ doplnila Valoušková. Za účast ve hře připlatí návštěvníci dvacet korun k platné vstupence. Více na www.muzeumvalassko.cz.