„Termosanace spočívá v tom, že se budova obalí fóliemi a pomocí agregátů se do ní horkovzdušným potrubím začne vhánět horký vzduch. Musí se vyhřát do takové míry, aby i v tom nejstudenějším místě bylo nejméně hodinu pětapadesát stupňů Celsia,“ vysvětlil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Tímto způsobem dojde k likvidaci dřevokazného hmyzu, který ničí dřevěné konstrukce budovy. „Termosanace je velmi účinná, jsme přesvědčeni, že žádným jiným způsobem bychom budovu do takové míry neošetřili,“ podotkl Ondruš.

Po sanaci horkým vzduchem bude následovat ošetření celého objektu chemických postřikem.

Aplikovat se bude zvenku i zevnitř ve dvou vrstvách.

„Chemický nástřik je prevence. Slouží k tomu, aby se v budově neusídlili škůdci přinesení v původním nábytku,“ vysvětlila Andrea Nasswettrová z ostravské společnosti Thermosanace, která ošetření chalupy provádí.

Ošetření a další drobnější opravy (topeniště, komínu a omítek) chalupy z Prlova spadají do projektu Kultúrne dědičstvo Javorníkov a Beskýd, do kterého se zapojilo rožnovské Valašské muzeum v přírodě a Slovenské národné muzeum v Martine. Rožnovský skanzen opravuje pod hlavičkou tohoto projektu ještě další čtyři objekty. Chalupu a stodolu z Valašské Polanky, stodolu z Lidečka a střechu na Janíkově stodole. Termosanace byla nutná pouze u prlovské chalupy. Rozpočet na uskutečnění všech oprav zahrnutých ve zmíněném projektu činí 5,6 milionu Kč. Evropská dotace proplatí 85 %, zbytek uhradí muzeum ze svého rozpočtu.