Oceněnou expozici si zájemci budou moci prohlédnout od Zájemci 1. července na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Jubilejní 20. ročník Gloria Musaealis vyhlašovalo Ministerstvo kultury ČR společně s Asociací muzeí a galerií České republiky a Českým výborem ICOM. Expozice Někdo to rád sušené, která přibližuje historii a současnost tradičního sušení ovoce na Valašsku, zápolila v nejsilněji obsazené kategorii Výstava roku 2021 s třiatřiceti konkurenčními projekty.

Odborné porotě se počin kurátorky Muzea regionu Valašsko Ivany Spitzer Ostřanské natolik zalíbil, že jej poslala do pětičlenného finále.

„Už jen to pro nás bylo velkou událostí, pak už jsme pouze čekali, jaké z toho nakonec bude ocenění,“ řekla Spitzer Ostřanská.

Na zámku Vsetín začíná výstava spolku SVUM.
Na zámku Vsetín začíná výstava výtvarných umělců moravských

Slavnostní vyhlášení výsledků Gloria musaealis se konalo 19. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Výstava z Valašska si vysloužila Zvláštní ocenění poroty.

Vedle kurátorky výstavy Ivany Spitzer Ostřanské, odborného garanta výstavy Lukáše Spitzera a ředitele Muzea regionu Valašsko Tomáše Vitáska přišla cenu na pódium převzít také Zuzana Fišerová, radní pro oblast školství a kultury Zlínského kraje, který je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko.

„Je to obrovský úspěch, zvlášť když ho vnímáme v kontextu toho, že regionální muzeum uspělo v konkurenci největších tuzemských institucí, jež při přípravě svých výstav disponují daleko většími možnostmi. Svědčí to o tom, že jsou zde lidé na správných místech a svou práci dělají opravdu dobře,“ pochválila Fišerová.

Muzeum regionu Valašsko na Gloria musaealis uspělo už podruhé. V roce 2015 získalo zvláštní ocenění v kategorii Muzejní počin za soubor multimediálních a interaktivních učebních pomůcek. Takovou bilancí se může pochlubit jen málokteré regionální muzeum na Moravě.

Výstava Někdo to rád sušené byla k vidění loni na podzim v zámku Vsetín. Od 1. července si ji budou moci prohlédnout návštěvníci další pobočky Muzea regionu Valašsko – nově opraveného a nedávno znovuotevřeného zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.