„Vzali jsme si na tuto akci úvěr. Jeho splácení zatíží obecní pokladnu na příštích pět až deset let,“ vysvětluje současnou nejistotu starosta Karel Hlavica.

Přitom radnice za novou kanalizaci zaplatila jen necelých pět milionů korun. Zbývajících třiačtyřicet milionů získala ze státního programu rozvoje venkova. „Náš podíl, ač se zdá být malý, přesto odpovídá rozpočtu na celoroční provoz obce,“ poznamenal starosta Hlavica. Splaškovou kanalizaci v Policích nikdy předtím neměli. Na nově vybudovanou čistírnu odpadních vod a přibližně tři kilometry potrubí napojili střed obce se čtyřmi sty obyvateli.

V následující etapě chce obecní úřad dovést kanalizaci do okrajových částí. V rodinných domech tam žije okolo dvou set lidí. Na jednom místě bude nutné postavit čerpací stanici, aby se odpadní vody dostaly přes kopcovitý terén do čističky.

Projektanti vyčíslili náklady na zhruba třicet milionů korun. „Je to sice méně než u první etapy, ale sami si takovou částku v žádném případě nemůžeme dovolit vynaložit,“ tvrdí rezolutně starosta Hlavica.

Obec nedávno požádala ministerstvo zemědělství o dotaci. Kvůli vysokým průměrným nákladům na jednoho obyvatele však se žádostí neuspěla.

„Hledáme jiné možnosti, i když tak výhodné podmínky jako u první etapy bude velmi těžké získat. Obvykle se finanční spoluúčast obcí pohybuje okolo třiceti procent celkových nákladů,“ uvědomuje si starosta.

V programu rozvoje venkova by letos na podzim měly vyjít nové výzvy.

„Naši žádost tam určitě pošleme. Nová kanalizace pro celou obec stojí za to, abychom si případně vzali další úvěr a spláceli oba současně,“ je přesvědčen starosta.