Jejich slavnostní atmosféra přitahuje každým rokem také řadu lidí, kteří jinak do kostela vůbec nechodí. Na řadě míst provázejí půlnoční mši doprovodné akce. V poledne bude kupříkladu na náměstí v Kelči možné zhlédnout tradičně Živý betlém.

„Lidé mají kolem oběda na Štědrý den čas, scházejí se jich tu u betléma každým rokem stovky i ze širokého okolí,“ připomněl starosta Jaroslav Pitrun.

První mše na Štědrý den ve farnosti, spadající pod valašskomezříčského děkana Vojtěcha Daňka, bude sloužena ve Veselé už v devět hodin večer, v kostele v Zašové přesně o půlnoci. Stejně tak tomu bude v kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm, ve filiálním kostele Přeměnění Páně ve Viganticích bude sloužena o dvě hodiny dříve.

Ve Vsetíně proběhnou půlnoční mše ve třech termínech. „Ve tři odpoledne pro děti, od osmi hodin večer v nemocniční kapli pro ty, co nemohou dojít kvůli věku a zdravotnímu stavu do kostela,“ uvedl farář Jiří Rek s tím, že v kostele bude mše sloužena od dvaadvaceti hodin.

Vánoční dětská mše začne v meziříčském katolickém kostele na Štědrý den o půl čtvrté odpoledne. „Připraveny budou také koledy s cimbálovkou,“ přiblížil začátek slavnostního odpoledne mluvčí radnice Josef Beneš. První „půlnoční“ začne v deset hodin večer, další o půlnoci.

„Je to dáno velkým zájmem lidí. Do kostela v tento sváteční večer přijde i řada těch, kteří do něj jinak nechodí,“ dodal Beneš. Na Horním Vsacku se vydají na mši do kostelů nejdříve v Novém Hrozenkově a Karolince, a to už ve dvaadvacet hodin. V dřevěném kostele Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích se sejdou věřící i návštěvníci na mši svaté tradičně o půlnoci.