Fotograf Jiří Fojtík pracoval před padesáti lety ve sklárnách ve Valašském Meziříčí. V den, kdy vojska přijela, byl kolem čtvrté hodiny ráno v činžovním domě, kde Fojtíkovi bydleli, neobvyklý ruch.

„Manželka si všimla, že venku jezdí neustále kolony aut. U postele jsme měli rádio, tak jsem jen otočil knoflíkem, a hned jsme věděli, co se děje,“ vzpomíná Fojtík. V domě totiž bydlelo vedení kasáren a už od rána pro důstojníky jezdila auta.

Z práce odešel dřív

Jiří Fojtík šel ten den do práce, nezůstal tam však dlouho.

„Nedalo mi to a asi v devět hodin jsem vzal fotoaparát, nasedl na kolo a jel jsem se podívat, co se děje ve městě. Vzal jsem si s sebou jen dva filmy a teď mě mrzí, že jsem toho vyfotil tak málo,“ říká fotograf.

Na náměstí už byl shluk lidí, a i když bylo 21. srpna ve Valašském Meziříčí víc fotografů, nejznámější snímky jsou ty, které vyfotil právě Jiří Fojtík.

Fotky sovětských vojáků pořizoval většinou z bezpečné vzdálenosti.

„Měl jsem obavy, protože vojáci nosili zbraň a nemohl jsem tušit, co se těm klukům odehrává v hlavě. Ale byli to chudáci. Nemyslím důstojníky, ale obyčejné vojáky, kteří byli překvapení, že je tady nikdo nevítá s kyticí v ruce,“ popisuje Jiří Fojtík.

Pokračování jeho příběhu přišlo v roce 1978 na desáté výročí okupace.

„Vyrobil jsem letáky s karikaturou a nápisem Dubček žije! Letáky jsem sám rozdával a neuvědomil jsem si, jaké to může mít následky,“ vypráví.

Netrvalo to dlouho a StB se o autora začala zajímat. Jiří Fojtík své názory na tehdejší režim neskrýval, proto ho brzy odhalili.

„Provedli domovní prohlídku, obvinili mě, že jsem ukradl čtyři lustry ze skláren, kde jsem tehdy pracoval, a poslali mě na deset měsíců do vězení,“ vzpomíná.

Pátrání po autorovi letáků ale neskončilo a policie nakonec důkazy našla.

„Na letácích objevili částečky sacího papíru, který našli i u mě v práci. Hledali hlavně negativy letáků, ty jsem však dobře schoval,“ vybavuje si pamětník.

Za protistátní činnost dostal dalších osmnáct měsíců.

„S odstupem času se na to člověk dívá jinak. V roce 1968 jsme to moc vážně nebrali, pořád jsme si říkali, že odjedou a bude klid. Než jsem šel do vězení, tak jsem žádné problémy neměl. Pak jsem se nemohl vrátit do své práce ani se věnovat tvůrčí fotografii i a rodina měla také problémy,“ uzavírá Fojtík.

Fotografie, které v srpnu 1968 ve Valašském Meziříčí pořídil, si nyní bude moci prohlédnout i veřejnost.

U příležitosti 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa je dnes vystaví v přízemí meziříčského Muzejního a galerijního centra. Vernisáž začíná v 18 hodin.

Autor: ANNA VACULÍKOVÁ, MICHAL BURDA