„Chodil jsem kolem nich. Pak mi došla trpělivost a nahlásil jsem to,“ sdělil Jiří Dohnálek z Oznice.

Podle něj byly na majitele kravína v Oznici stížnosti už v minulosti. „Každoročně jsou kolem kravína nějaké problémy. Už dříve jsem tam viděl uhynulé krávy na pastvině nebo také vyteklou močůvku v potoku,“ prozrazuje Dohnálek.

Proto se už dříve rozhodl zkontaktovat veterinární správu. „Zdejší lidé za mnou chodí se stížnostmi na kravín. Měli by to častěji kontrolovat a ne to nechat vyšumět. Vždyť na krávy pobírá majitel dotace,“ upozornil Dohnálek.

O uhynulých kravách v Oznici je informována státní i krajská veterinární správa.

„Každopádně se u tohoto majitele uskuteční častější kontroly,“ přislíbil mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Majitel kravína se redakci Valašského deníku odmítl ke kauze vyjádřit. „Nechci o tom mluvit,“ sdělil František Hrabovský.

Nicméně pro celostátní média v minulých dnech uvedl, že těla mrtvých zvířat ihned po jejich úhynu neodklidil, protože pracovníci kafilerie odmítli kvůli velkému množství sněhu přijet.

Podle ředitele zlínské krajské veterinární správy Františka Mahdalíka čeká soukromého zemědělce z Oznice správní řízení, ze kterého se vyvodí patřičné kroky.

„Osmého února jsme našli dva kusy uhynulého dobytka. Došlo k porušení veterinárního zákona,“ potvrdil Mahdalík.

Policie zatím o případu informována není.

„Případ z Oznice nevyšetřujeme. Nikdo nás v této souvislosti nekontaktoval,“ uvedla mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Podobný případ, kdy byl majitel podezřelý z týrání zvířat, se stal na jaře minulého roku ve Střelné.

Tehdy členové občanského sdružení Ochránci hospodářských zvířat uveřejnili fotografii uhynulého dobytka. „Případ byl nakonec vyhodnocen jako přestupek,“ doplnila Brousilová.

Prezidentka sdružení Ochránci hospodářských zvířat Marcela Frei tehdy řekla: „Spolu s jednou krávou tam byla také telata, jejichž mrtvoly žraly kočky. Později přibyly další dvě hnědé krávy. Jedna uhynula patrně při porodu. Trčelo z ní tele. Nikdo jim nepomohl.“