Například ve Vsetíně si v noci na úterý čtveřice bezdomovců ustlala přímo ve vestibulu hlavní budovy zdejší nemocnice. Služba na vrátnici na nevítané hosty zavolala městskou polici.

„Deset minut po půlnoci nám oznámila, že zmiňované osoby nečekají na žádné ošetření, že jen spí,“ upřesnil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Přivolaná hlídka čtveřici z areálu nemocnice vykázala.

„V současné době jsou podobné situace, vzhledem ke klimatickým podmínkám, poměrně časté,“ poznamenal Martinák.

Strážníci se běžně setkávají s bezdomovci, kteří se před mrazem uchylují na úřady či do čekáren na nádražích.

„Bohužel svým způsobem života a stavem svého zevnějšku obtěžují okolí,“ krčil rameny Martinák.

V těchto situacích většinou lidé bez domova vyváznou bez pokuty a strážníci sáhnou pouze k domluvě.

„Upozorňujeme je také na to, že ve městě existuje azylový dům. Někteří bohužel nebývají natolik střízliví, aby je do tohoto zařízení vpustili,“ povzdechl si šéf strážníků.

Ve vsetínském azylovém jsou přitom na přijetí potřebných připraveni. „V tuto chvíli máme stále ještě pět volných míst,“ spočítal ředitel zařízení Jiří Růžička. Zvýšený zájem o ubytování je podle něj možné vysledovat už od vánočních svátků.

„Zřetelnější je to spíše na noclehárně, která také pod azylový dům spadá, a kde panuje poněkud jiný režim. Lidé v podstatě jen přijdou, přespí a odejdou,“ vysvětlil Růžička.

V současné době zde přespává osm lidí. Za třicetikorunový poplatek mají nárok na teplé jídlo, sprchu, nocleh a ráno také na horký čaj.

Ke vstřícnému kroku přimělo současné mrazivé počasí také pracovníky Charity ve Valašském Meziříčí.

„Rostoucí zájem o naše služby trvá už od podzimu, kdy se zhorščilo počasí. Nyní jsme se rozhodli, že naše denní centrum, které je běžně otevřené jen v pracovních dnech, zpřístupníme také o víkendu,“ prozradila vedoucí střediska Hana Sulovská.

Otevřeno bude od osmi hodin ráno do poledne.

„Lidé tak nebudou muset trávit celý den v mrazu venku,“ poznamenala Sulovská.

Téměř beze zbytku je v těchto dnech využita také nocležna meziříčské Charity. Pracovníci zařízení museli kapacitu rozšířit o přistýlky.

„Zaplněno je všech dvanáct míst, které máme vyčleněny pro muže. Čtyři místa máme také pro ženy, zde se stává, že jedno nebo dvě bývají volná,“ vylíčila Sulovská.

Podobně jako ve Vsetíně i zde mohou lidé bez přístřeší za poplatek přespat, vykonat osobní hygienu nebo se najíst.

„Podmínkou je, že každý příchozí podstoupí zkoušku na alkohol, která nesmí ukázat více než 0,8 promile,“ zdůraznila Sulovská.