Terénní pracovníci rozdávají bezdomovcům horký čaj, deky a teplé oblečení.

Rtuť teploměru se v těchto dnech propadá hluboko pod bod mrazu. Extrémní počasí nejhůře dopadá právě na lidi bez přístřeší.

„Pocítili jsme nárůst jejich návštěv u všech námi poskytovaných služeb,“ uvedla vedoucí úseku služeb pro lidi ohrožené sociálním vyloučením valašskomeziříčské Charity Hana Sulovská.

Například v noclehárně, kterou Charita provozuje, je kapacita naplněná téměř bezezbytku.

Horké židle teď zachraňují životy

„Obsazeno je všech dvanáct lůžek pro muže i dvě přistýlky. Šest míst máme také pro ženy, tady jsou dvě ještě volná,“ uvedla Sulovská.

Nedostatek volných postelí přiměl pracovníky Charity 
k využití takzvaných horkých židlí. „Na ně se mohou lidé bez domova alespoň posadit a přečkat noc. Nikoho, kdo přijde, nenecháme venku,“ ubezpečila Sulovská.

Lidé bez přístřeší mohou ve Valašském Meziříčí využít také služeb denního centra. To už je od poloviny ledna otevřené i o sobotách a nedělích. I zde je však nyní plno. Bezdomovci posedávají či postávají i na chodbách.

Podle Hany Sulovské bude tento týden nejkrutější pro ty, kteří přespávají přímo na ulicích či ve squatech. „Jsme 
v kontaktu zhruba s patnácti klienty. Terénní pracovníci jim nosí teplé přikrývky i horký čaj. Nabízíme jim také charitní oblečení, samozřejmostí jsou rukavice, čepice či šály,“ vylíčila Sulovská. Pracovníci Charity plánují také roznášení teplé polévky.

Větší zájem o úkryt před mrazivým počasím pozorují také ve Vsetíně.

„Například v denním centru v Rokytnici máme v tuto chvíli plno, tedy osm lidí,“ hlásil v pondělí po poledni ředitel občanského sdružení Elim ve Vsetíně Jiří Růžička. Doplnil, že v průběhu dne se 
v centru vystřídají asi dvě desítky lidí.

Vzestup zájmu o přespání lze podle Růžičky pozorovat také ve vsetínské noclehárně, která má kapacitu dvanáct lůžek. Přístřeší zde nyní vyhledává až deset lidí.

Třetí služba, kterou Elim zajišťuje, tedy ubytování 
v Azylovém domu pro muže, je využívaná téměř beze zbytku po celý rok. „Kapacita je nyní dvaatřicet lůžek,“ doplnil Růžička.

Zvýšenou pozornost věnují v těchto mrazivých dnech bezdomovcům také strážníci městské policie v Rožnově pod Radhoštěm. „Máme vytipovaná místa, kde se zdržují. Například bývalou výtopnu lokomotiv u nádraží či opuštěný Palačkův mlýn,“ potvrdil ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Přes den se podle něj bezdomovci zdržují také v čekárně na vlakovém nádraží. Odtud je ale strážníci musejí mnohdy vykázat kvůli nevhodnému chování. „Bohužel tito lidé zpravidla popíjejí alkohol 
a poté obtěžují ostatní. My je pak musíme vykázat na mráz,“ poznamenal Vašut.

Strážníci odhadují, že na území Rožnova se pohybuje zhruba desítka lidí bez přístřeší. „Bohužel ve městě není žádné oficiální místo, kam by mohli zamířit. My jim můžeme doporučit jedině to, aby se dopravili do Valašského Meziříčí do noclehárny,“ pokrčil rameny šéf strážníků.

Podle Vašuta napovídají předpovědi počasí tomu, že nejmrazivější noc bude ze středy na čtvrtek. Pokud by bylo nejhůř, strážníci mají 
k dispozici várnice a bezdomovcům mohou nabídnout třeba horký čaj.

Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu zveřejnili výstrahu před silným mrazem už o víkendu. Platí od neděle do odvolání pro celou Českou republiku. „Mrazivé počasí může přinést komplikace. Hrozí výpadky elektrické energie, dále může dojít k problémům při přepravě materiálu, zásobování a podobně,“ varovali meteorologové.