Problémy ale podle něj přetrvávají u romských rodin, které Vsetín vystěhoval za hranice Zlínského kraje. „Životní podmínky v obcích, kam byly přestěhovány, nejsou ideální,“ řekl. Potíže prý spočívají především v nevyjasněných vlastnických poměrech a technických parametrech objektů, kam vsetínská radnice Romy vystěhovala.

Jako zcela nevyhovující pro bydlení se podle něho ukázal být dům v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. „Je otázka, zda se dá opravit, nebo je na zbourání. Na to navazuje osud úvěrů, jejichž výše neodpovídá podle mě hodnotě domu,“ dodal ombudsman Motejl. Podle starosty obce Zdeňka Madera je nemovitost neobyvatelná. „Je skutečně na spadnutí. Žila zde dvoučlenná rodina, která více než sto let starý dům opustila, neboť byl ve špatném stavu,“ vysvětlil starosta.

Podle něho je dokonce na nemovitost vydáno rozhodnutí stavebního úřadu k demolici. „Zatím však není pravomocné,“ upozornil Mader.
Podle starostky Vsetína Květoslavy Othové se město hodlá na řešení problémů vystěhovaných Romů podílet. „Může jít například o posunutý termín splátky v případě půjček,“ poznamenala Othová.

Radnice podle ní také zvažuje výstavbu dalšího domu v lokalitě Poschla, kde již Romové bydlí v kontejnerových domech. „Zdejší komunita se přirozeným demografickým vývojem rozrůstá, v některých bytech jsou dvě rodiny. Stavba nového domu by byla vhodná, i když to může přinést různá úskalí,“ poznamenala Othová.

Podle ní má město nachystaný projekt, původně totiž Vsetín hodlal v lokalitě stavět tři domy.
Záměr ale podle starostky musí znovu projednat radnice a případně předložit žádost o státní dotaci.