Zatím se tak nestalo a cesta z Napajedel do Zlína probíhala první pracovní dny nad očekávání v poklidu.

„Vyjela jsem do Zlína dříve, už kolem sedmé, ale cesta byla naprosto v pohodě. Uvidíme, jak to bude vypadat v další dny,“ byla překvapená Věra, obyvatelka Napajedel.

Na řidiče porušující předpisy bude od března v Luhačovicích dohlížet kamera
Na řidiče porušující předpisy bude od března v Luhačovicích dohlížet kamera

Ani kolem půl deváté nebyl provoz výrazně odlišný od běžných pracovních dnů. Na silnici D55 směrem na Zlín se sice tvořily kolony, ale plynule popojížděly.

„Čekal jsem to mnohem horší. Nevím, jestli ostatní vyjeli dříve nebo raději zůstali doma,“ usmíval se na čerpací stanici řidič Michal.

Nový most se otevře na konci roku 2025

Most o délce 114 metrů z roku 1967 je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Na jeho místě vyroste nový, stát to bude 135 milionů korun a část pokryje dotace. Otevření mostu je naplánováno v prosinci 2025.

Uzavření starého mostu zkomplikuje život jak chodcům tak motoristům. Přemostění je spojnicí centra Napajedel s dopravními uzly i klíčovým zaměstnavatelem.

Spojení obou částí města během stavby zajistí most na silnici I/55, lávka pro pěší na Chmelnici a kyvadlová doprava.

Lávka je od starého mostu vzdálená zhruba 1,5 kilometru, polní cesta po druhém břehu řeky zejména během dešťů nebude pro nikoho obzvlášť komfortní.

Od neděle kyvadlová doprava

Chodci mohou využít k cestě na druhý břeh také náhradní autobusovou dopravu. V neděli byla zavedena nová linka č. 475, která bude kyvadlově zajišťovat spojení mezi centrem Napajedel a autobusovou stanicí před firmou Fatra.

„Na lince platí tarif Integrované dopravy Zlínského kraje. Cena základního jízdného mezi zastávkami Napajedla spořitelna a Napajedla autobusová stanice bude 18 korun, pro děti, studenty a seniory 9 korun,“ sdělil Deníku mluvčí společnosti Jan Malý.

Ilustrační foto
Zlínský kraj má nové jízdní řády. Co všechno se od 3. března změní?

Právě zpoplatnění náhradních autobusů se stalo v minulosti terčem kritiky mnohých obyvatel Napajedel.

„Město se rozhodlo občanům Napajedel částečně přispívat na zvýšené náklady spojené s využíváním náhradní kyvadlové dopravy,“ informoval starosta města Robert Podlas.

Vyjednalo proto s dopravcem zvýhodněnou cenu Karty Zetka. Občané s trvalým bydlištěm v Napajedlích ji mohou pořídit za 99 korun místo 130.

Stavební ruch na silnicích z obou stran

Motoristé jedoucí směrem od náměstí v Napajedlech musí projet kruhový objezd na konci dálničního obchvatu Otrokovic. Kousek od něj pracuje Ředitelství silnic a dálnic na stavbě dálničního mostu.

„Souběh těchto dvou významných investičních akcí považuji za velkou komplikaci,“ řekl starosta Napajedel.

Autobusové nádraží ve Zlíně, únor 2024.
Ostudy Zlína, 2. díl: Autobusové nádraží je terčem kritiky dlouhodobě

Zmíněný kruhový objezd bývá často ve špičce zasekaný.

„Jednáme ještě s Ředitelstvím silnic a dálnic o možnosti otevření provizorních sjezdů na dálnici D55 v oblasti přemostění dálnice krajskou silnicí ve směru od Pohořelic. Tím by bylo možné část dopravního zatížení odvést mimo okružní křižovatku,“ podotkl Bronislav Malý z Ředitelství silnic Zlínského kraje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kamerový systém Luhačovice

Zdroj: Iva Nedavašková