Chovatel, který se okrasným opeřencům věnuje více než půl století. „Začal jsem s tím v deseti letech. K chovatelství mě přivedl můj tatínek," vzpomíná na svoje, jak sám říká, ptáčnické začátky.

Dnes Josef Zgabaj, který celý život pracoval ve stavebnictví, patří k nejlepším chovatelům v České republice. Přesto se svými chovatelskými úspěchy spokojený není.

„Zatím to moje chovatelské umění na všech významných výstavách v republice stačilo jen na třetí, maximálně druhé místo. Nejvyšší stupínek mi stále uniká. Snad to jednou vyjde," říká skromně, ale s nadějí valašský chovatel opeřenců.

Svoje věčně pískající a zpívající svěřence, kterých má v současné době přes dvě stě a mezi něž patří zejména zebřičky a andulky, chová v upravených prostorách na půdě svého domu. „Rodina má pochopení. Bez toho by to ani nešlo," pokyvuje spokojeně hlavou.

Nástupce však v rodině nenašel. „Chvíli se chovatelství věnovala dcera. Patřila dokonce mezi mládežníky k nejlepším v republice. Teď už má svoji rodinu a na tak náročného koníčka jí čas nezbývá. Syna tato vášeň obešla úplně. Ale přesto mně pomáhá," poznamenává vsetínský rodák.

Občas však i on svoje svěřence opustí. „Rád chodím do přírody a navštěvuji historické památky. Největším mým relaxem jsou však přesto moji ptáčci zpěváčci. I teď v důchodu. Mezi nimi je mi velmi dobře," vyznal se Josef Zgabaj.