V oblasti Vsetínských Beskyd a Javorníků aktuálně žijí dvě smečky a jeden vlčí pár. Vlci přechází také do severní části Bílých Karpat a Vizovických vrchů. S názorem na jejich přítomnost v naší krajině je to však velmi složité. „Na jedné straně stojí lidé, kteří jí nevítají, nejčastěji ze strachu o život svůj, svých blízkých nebo třeba zemědělských zvířat, jež v oblasti chovají,“ říká Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko.

Pulčínské ledopády.
FOTO: Pulčínské ledopády jsou nádherné. Podívejte se i na úchvatný masiv skal

Na druhé straně je spousta těch, kteří návrat kriticky ohrožené šelmy na Valašsko vítají, protože podle jejich názoru do zdejší přírody odjakživa patřila a pouze se znovu usazuje v místech, odkud ji lidé v minulosti vystrnadili.

Beseda na zámku Vsetín, kterou organizuje muzeum ve spolupráci s Hnutím Duha, skupinou Šelmy.cz a pracovníky CHKO Beskydy chce ukázat, že může člověk a vlk v našich horách koexistovat. „K účastníkům promluví Michal Bojda z Hnutí Duha, který monitoruje život velkých šelem u nás, či stejně zaměřený odborník ze Slovenska Jerguš Tesák,“ představil hlavní řečníky Koňařík.

Muzeum regionu Valašsko zve na přednášku o soužití člověka a vlka.Muzeum regionu Valašsko zve na přednášku o soužití člověka a vlka.Zdroj: se svolením Muzea regionu Valašsko

O možnostech čerpání dotací na zabezpečení stád dále pohovoří Michaela Běčáková z CHKO Beskydy. Oblast pastevecké kultury a psů představí spolek Košáry.

Povídání doplní také film Od šteniatka k ochráncovi stád, jež zachycuje nezastupitelnou roli pasteveckého psa. O hudební doprovod akce se postará jeden z řečníků Jerguš Tesák se zpěvačkou Eniesa. „Akce je určena chovatelům, myslivcům i všem ostatním, kterých se toto téma přímo týká, nebo se o něj zajímají. Myslím, že to bude velmi zajímavé, přínosné a také příjemné setkání,“ vzkázala koordinátorka akce za Muzeum regionu Valašsko Ludmila Brousilová.

Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz a @muzeumregionuvalassko.