Protože služby poskytují psycholog a sociální pracovník v Záhumenní ulici zdarma, spolkne provoz zařízení ročně milion dvě stě tisíc korun. „Jako nezisková organizace jsme zcela závislí na dotacích,“ vysvětlila vedoucí poradny Julie Hlavenková, která požádala radnici o finanční podporu.

Zastupitelé přiřkli poradně 151 tisíc korun. „Dotace města je pro nás důležitá. Je to signál, že se s námi do budoucna počítá,“ řekla Hlavenková s tím, že organizaci finančně podporují také ministerstvo práce a sociálních věcí, soukromé firmy a zejména zastřešující Internacionální Modrý kříž se sídlem v Bernu.

„Poskytujeme dva typy služeb. Těm, kteří aktuálně řeší problém se závislostí na výherních automatech, alkoholu nebo jiných drogách poskytujeme odborné sociální poradenství,“ vylíčila vedoucí poradny s tím, že lidem, kteří už prošli ústavní nebo ambulantní léčbou ve zdravotnickém zařízení, nabízí Modrý kříž služby následné péče.

Zastupitelé, kteří nakonec poradně finanční podporu přiřkli, nebyli před hlasováním v názoru na její prospěšnost ve městě jednotní.

„Upřímně o její činnosti moc nevím, mrzí mě, že jsem na jednání nedostal podrobnější podklady, abych se mohl rozhodnout. Přece jen je to vysoká částka,“ řekl zastupitel Jan Trčka (ODS), který se zdržel hlasování.

Irena Brouwerová (BEZPP) je však přesvědčena, že poradna je pro město důležitá. „A to nejen pro lidi, kteří jsou závislí na alkoholu, ale také pro gamblery. Vždyť výherní automaty jsou téměř na každém rohu,“ upozornila Brouwerová.