Na začátku letošního roku zavedli evidenční systém, který sleduje přesné množství komunálního i vytříděného odpadu ve všech domácnostech. Na nejpoctivější třiditele čeká příští rok sleva na poplatcích.

S nápadem zavést nový systém přišel starosta obce Radim Gálik. „V loňském roce jsem se zúčastnil druhého ročníku konference Odpad zdrojem. Tam jsem se o systému dozvěděl a velmi mě zaujal,“ prozradil. Důvodem byl především fakt, že doplatky obce za odpadové hospodářství činí kolem půl milionu korun, které by se podle něj daly investovat do něčeho smysluplnějšího.


Prvním krokem, do kterého se obec pustila, byla analýza popelnic. „Nechali jsme si na sběrný dvůr vysypat deset namátkově vybraných popelnic a do posledního papírku jsme odpad rozebrali, abychom zjistili, jak jsou na tom lidé s tříděním,“ popsal Gálik.

Vzpomněl, že při analýze došli k šokujícím informacím. „Přišli jsme na to, že pětaosmdesát procent obsahu popelnic se dá vytřídit a jen zbylých patnáct je odpad, který do popelnic skutečně patří,“ uvedl starosta.

Následovalo několik setkání s obyvateli obce, kde se jednak dozvěděli informace o novém systému, jednak obdrželi čárové kódy, na jejichž principu je systém založený. „Jsou trvalé kódy, které jsou umístěné na popelnicích, a kódy jednorázové, které lidé lepí na pytle s tříděným odpadem,“ vysvětlil starosta.


Popeláři, kteří pro odpad přijedou, pak čárové kódy načtou do systému, v případě popelnic navíc sledují jejich naplněnost. „Všechny údaje se takovým způsobem zaznamenají. Já si pak v počítači dohledám a vím přesně, která domácnost jak třídí,“ pochvaluje si starosta Gálik.

Pořizovací cena systému činila 200 tisíc korun. Podle starosty je ale vysoce pravděpodobné, že se už za první rok užívání celá částka obci vrátí. „Udělal jsem propočty za první tři měsíce a musím říct, že výsledek mě velmi potěšil,“ netajil. Během prvního čtvrtletí s novým systémem se množství komunálního odpadu v obci oproti loňskému roku snížilo o pětadvacet procent. Naopak se navýšilo množství vytříděných odpadů. „U plastů došlo k nárůstu o osmdesát procent, u skla o šestašedesát a u papíru dokonce o devadesát procent. To jsou luxusní čísla,“ uvedl s radostí starosta Gálik.


Doplnil, že takovým způsobem se obec zároveň připravuje na dobu, kdy úplně skončí skládkování. „Jsem rád, že si to naši lidé vzali za své a opravdu poctivě třídí,“ podotkl. Ti nejpoctivější třiditelé se v příštím roce dočkají úlev na poplatcích za odpad. „Jaké slevy to budou a kdo se jich konkrétně dočká, určíme až podle celoročních výsledků třídění. Zatím to ale vidím tak, že odměnění budou ti, kteří se k životnímu prostředí chovají nejšetrněji tak nějak všeobecně,“ uzavřel starosta Radim Gálik.