„Je to velký skok dopředu pro pacienty i pro diagnostiku jako takovou. Snem každého primáře je mít na oddělení moderní vybavení a mně se ten sen splnil během jednoho roku, což je téměř neuvěřitelné,“ neskrývala radost primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.

Na radiodiagnostickém oddělení nově slouží špičkový ultrazvukový přístroj za více než dva miliony korun, dalších šest moderních ultrazvuků v celkové hodnotě bezmála deset milionů korun pak na gynekologicko-porodnickém oddělení, interním oddělení, chirurgii a ARO.

Nový je také rentgenový skiagrafický přístroj a skiaskopická stěna – každý z přístrojů za šest milionů korun. „Máme dva nové radiodiagnostické přístroje, z toho jeden kombinovaný se skiaskopií. Oba jsou plně automatizované, moderní, jsou komfortní pro pacienta i personál. Samozřejmě díky modernějším technologiím je nižší také dávka záření,“ popsala lékařka.

Dalším špičkovým přístrojem je C-rameno za pět milionů korun, které je k dispozici na operačních sálech pro ortopedy a chirurgy.

„Novinkou v této nemocnici je též pojízdný rentgenový přístroj, který je na jednotce intenzivní péče interního oddělení a slouží pacientům přímo u lůžka,“ doplnila Blanka Ludvová. Mobilní rentgen přišel na čtyři miliony.

Do padesátimilionového projektu obnovy zobrazovací techniky spadá také pořízení nového počítačové tomografu za téměř 18 milionů.

Vše vyjmenované však představuje jen část z nákupů nové techniky a vybavení. Celková investice bude v součtu téměř čtyřnásobně vyšší.

„V tuto chvíli máme již dodáno vybavení nebo podepsány smlouvy za zhruba 120 milionů korun, další veřejné zakázky za zhruba padesát milionů se vyhodnocují a připravují se veřejné zakázky ještě za zhruba deset milionů. Celkem tak díky dotacím pořídíme novou techniku a vybavení za 184 milionů korun,“ shrnula při pátečním slavnostním předání ultrazvuků ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Připomenula, že díky operačnímu programu se nemocnici podařilo zpětně z evropských fondů proplatit i vybavení nového interního pavilonu.

„Poslední velkou investicí v tomto roce bude modernizace operačních sálů, pak budeme moci říct, že je celá nemocnice nově technologicky vybavená,“ dodala ředitelka.

Slavnostního předání nové techniky se v pátek zúčastnil také krajský hejtman Jiří Čunek. Prozradil, že v případě Vsetínské nemocnice se počítá i s další modernizací.

„Snažíme se využít evropských fondů a všechny nemocnice vybavit obdobně. Vsetín je jediná z našich nemocnic, která nemá magnetickou rezonanci, takže to nás ještě čeká,“ naznačil hejtman.

„Na magnetickou rezonanci se těšíme. Věřím, že se to podaří dotáhnout,“ reagoval starosta města Vsetín Jiří Růžička, který byl také hostem slavnostního předávání techniky.

„Již tradičně říkám, že jsem moc rád za vstřícný personál, který tady máme, i sám vnímám, že péče je na velmi vysoké úrovni,“ pochválil na závěr vsetínské zdravotníky starosta Růžička.