Jeho producenti totiž připravují snímek o nejznámější americké pilotce Amelii Earhartové, která v roce 1932 přeletěla jako první žena Atlantický oceán a o pět let později se pokusila obletět zeměkouli, a právě vsetínští modeláři byli osloveni, aby v případě natáčení vyrobili repliku kabiny jejího letounu.

Nabídka, která se neodmítá, přišla do Vsetína těsně před Vánoci přes anglickou odchodní firmu State of Art Models, která vsetínské modeláře zastupuje na světovém trhu.

„Jsem tím samozřejmě velmi potěšen, protože je to pro mě a mé spolupracovníky další velká výzva a vnímám ji jako zúročení naší dlouholeté práce,“ reagoval na nabídku letec a modelář Vítězslav Klímek, který se do povědomí lidí v celém světě zapsal jako výrobce replik palubních desek do velkých modelů letadel a také do historických letounů.

O jeho umění je totiž zájem mezi modeláři a leteckými muzei nejen v Evropě, ale také v Americe, jižní Africe a dokonce i v Asii.

Pokud se tedy natáčení uskuteční, budou mít vsetínští modeláři za úkol vyrobit celou kabinu včetně funkční přístrojové desky dvoumotorového letounu Lockheed Elektra.

„Právě s ním se Earhartová neúspěšně pokusila o oblet zeměkoule. Po startu z Nového Zélandu 2. července 1937 zmizela v Atlantském oceánu a už nikdy nebyla nalezena. Shodou okolností se stejným typem letounu podnikl v tomtéž roce cestu kolem světa i Jan Baťa se svými spolupracovníky,“ vysvětlil Klímek s tím, že během měsíce by mělo být jasno, zda se film bude natáčet.

Podle jeho slov nebude problém požadavky amerických filmových tvůrců splnit.

„Už při spolupráci na Rudém baronovi jsme dokázali, že umíme vyrobit přesné repliky přístrojových desek do letounů z první světové války. Teď se jedná o meziválečné období, které je pro nás mnohem jednodušší. V leteckých muzeích jsou totiž běžně k dispozici letouny tohoto typu a my tak nemusíme složitě získávat potřebné nákresy kabiny,“ říká modelář.

Že patří vsetínští modeláři mezi světovou elitu, dokazují i pravidelná ocenění na mezinárodních veletrzích Modelhobby v Praze. Například vloni získali cenu roku 2007 za vybavení kabiny německého stíhacího letounu z druhé světové války Fw – 190.