„Modely ponorek dělám asi od šestnácti let, ale už když mi bylo osm, tak jsem se zajímal o vojenskou techniku a spoustu věcí si vyráběl doma ze dřeva,“ přiblížil své začátky Gerža. Jednou navštívil svého budoucího kolegu modeláře, který měl doma obrovský model ponorky. „Strašně mě to zaujalo, ale bylo mi řečeno, že není možné, aby byla funkční, aby se potápěla. Tak jsem začal přemýšlet, jak to udělat, aby to možné bylo,“ pokračoval Gerža.

K dopravní nehodě, při které se zranilo šest lidí včetně tří dětí, došlo v úterý krátce před pátou hodinou odpoledne na výpadovce z Rožnova pod Radhoštěm směrem na Frenštát pod Radhoštěm.
Při hrozivě vyhlížející nehodě se cestující zranili jen lehce

Ve zmíněných šestnácti letech sestrojil model, který byl plovoucí. „Pak jsem experimentoval a další ponorka se už měla umět i ponořit. Když jsem ji ale v Rakousku představoval, úplně jsem ji utopil,“ zavzpomínal. Z neúspěchu byl sice zklamaný, pak ale dostal nápad a vymyslel svůj vlastní unikátní ponorný systém. „Navrhl jsem a začal si vyrábět ponorné jednotky, které jsou založené na tom, že uprostřed modelu je balastní nádrž, do které se přečerpává voda. Model funguje jako skutečná ponorka,“ popsal modelář s tím, že si systém nechal patentovat.

Májová slavnost v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí; úterý 1. května 2018
Zámecký park bavili Ledecký, koně a dětské hry

Dokud neměl 3D tiskárnu, trvala mu výroba jednoho funkčního modelu až rok a půl. Za poslední dva roky, co ji vlastní, vyrobil ponorek šest. „Díly na jednu ponorku se tisknou asi týden. Skládání pak trvá daleko déle,“ podotkl Gerža.

S modelářstvím hodlá pokračovat i do budoucna. „Motivuje mě, že moje produkty jsou u zákazníků dobře hodnocené. Navíc mě baví a inspiruje nová technika 3D tiskáren. Ta skutečnost, že si něco navrhnu v počítači a pak si to vytisknu, je vlastně takový malý modelářský zázrak,“ uzavřel modelář Gerža.