Vyprávět by o tom mohl cyklista z Rožnovska, který minulou neděli havaroval na hřebeni Vsetínských Beskyd. Nezanedbatelný díl na rychlé pomoci, jíž se mu dostalo ze strany záchranářů z beskydské Horské služby, má i jeho mobilní telefon a v něm nainstalovaná aplikace Záchranka.

Díky ní a jejímu správnému použití záchranáři ihned přesně věděli, na kterém místě mají potlučeného sportovce se zlomenou klíční kostí hledat. Do náročného terénu vyrazila čtyřkolka s vozíkem.

„Kolega zraněného muže transportoval po hřebeni asi pět kilometrů ke Vsackému Cábu. V těžkém terénu to bylo zdlouhavé a náročné,“ přiblížil dispečer Horské služby Beskydy Česlav Jadamus.

Docuku.
Andělská Bystřička počtvrté láká na talentované muzikanty z Moravy

Doplnil, že pracovníci Horské služby Beskydy zasahovali o víkendu u více případů a hned o několika z nich se dozvěděli právě prostřednictvím Záchranky. Záchranáři si českou aplikaci chválí.

V nouzi jedno stisknutí

„Je to velmi jednoduchá věc, která nic nestojí. Stačí jedno stisknutí a k nám odejde zpráva. Sami pak zpětně zavoláme a ověříme událost a poté jedeme podle navigace přímo na místo,“ popisuje Česlav Jadamus.

Užitečnou aplikaci má ve svých chytrých telefonech nainstalováno stále větší množství lidí.

„Na to, jak dlouho už existuje, by však její rozšíření mohlo být i větší,“ poznamenal dispečer.

Na druhou stranu je potěšující, že její použití není jen výsadou „mladých“. „Už jsme měli i důchodce, kteří této aplikace využili,“ ocenil Česlav Jadamus.

Aplikace Záchranka funguje od roku 2016. Vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. Na počátku letošního roku ji ve svých telefonech mělo téměř 1,2 milionu uživatelů.

„Rozhodně je to dobrá věc. Pro její úspěšné použití je však třeba mít v telefonu povolená mobilní data a spuštěné polohové služby, tedy GPS,“ upozorňuje náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Pokud je GPS v mobilu zakázaná, záchranářům sice dorazí nouzová SMS zpráva, ale vykazuje chybu v přesnosti zaměření i několik kilometrů. V takovém případě záchranáři člověka v nouzi kontaktují a poradí, jak GPS v telefonu zprovoznit a tím svou polohu upřesnit.

Ještě donedávna fungovaly odděleně dvě velmi podobné aplikace zvlášť pro zdravotnické záchranáře a zvlášť pro horskou službu. Nyní jsou obě spojené v jedinou.

Kromě možnosti poslat nouzovou SMS s údaji o poloze obsahuje i řadu dalších důležitých informací, například interaktivní návody první pomoci, databázi míst, kde lze použít mobilní defibrilátor, navigaci k nejbližším pohotovostem a pohotovostním lékárnám i takzvaná varovná upozornění v krizových situacích. V letošním roce v ní přibyl i odkaz na aktuální informace o koronaviru.

Aplikace už také „překročila“ hranice České republiky. Lze ji využít také na Slovensku či v Rakousku a od letošního roku nově také v Maďarsku.

„Čas od času je dobré aplikaci vyzkoušet v testovacím režimu a zkontrolovat, zda je veškeré nastavení v pořádku. Lze tím předejít nejasnostem při ostrém použití – člověk už ví, jak postupovat, což v krizové situaci pomůže zachovat chladnou hlavu,“ říká autor aplikace Filip Maleňák.

Jak aplikace Záchranka funguje?

Aplikace Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí stoprocentně výjezd posádky ZZS.

Pokud se nacházíte na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

Na jakém zařízení funguje?

Aplikace Záchranka funguje pouze na dotekových telefonech a hodinkách Apple Watch. Nemůžete ji použít na tabletu, notebooku ani počítači, a to proto, že součástí volání o pomoc je kromě stisku nouzového tlačítka i automaticky vytáčený hovor na dispečink linky 155. Aplikace Záchranka funguje na zařízeních s operačním systémem Android 5.0 a výš.