Telefonní automaty mizí. Ještě v roce 2005 jich byly na Valašsku tři stovky. Aktuálně pouze padesát sedm. Snižování počtu je přirozené a děje se tak po celé republice.

„Já jsem z automatu nevolala nikdy v životě, to ještě existuje?“ kroutí nevěřícně hlavou jednadvacetiletá Natálie Šťastná.

Na telefonní hovory z budky si vzpomněl o něco starší Petr Slánský. „Volával nám taťka z Německa. To mi ale bylo asi pět. Od té doby jsem automat nepoužil,“ zavzpomínal Slánský.

V České republice je sedm a půl tisíce telefonních automatů. Všechny provozuje společnost O2.

„Máme povinnost provozovat telefonní automaty v obcích do sedmi set obyvatel a tam, kde není dostatečně silný mobilní signál. Takových je zhruba polovina, zbytek provozujeme bez této povinnosti,“ informovala mluvčí společnosti Lucie Jungmannová.

Nejvytíženější jsou telefonní automaty v centrech měst a například na nádraží. „Najde se řada budek, které jsou téměř nevyužívané, proto je postupně rušíme,“ doplnila Junmannová s tím, že snižování počtu je v dnešní době mobilních telefonů přirozené.

Dalším důvodem redukce počtu přístrojů je i vandalismus.

„Nejčastěji se podobně jako v pohádce o Machovi a Šebestové setkáváme s utrženými sluchátky,“ podotkla Jungmannová.

„Místo oprav peníze raději investujeme do modernizace využívanějších automatů měníme je za ty, které umožňují kombinované varianty plateb nebo umějí také posílat SMSky a e-maily,“ vysvětlila Jungmannová.

Z důvodu nevyužívání zmizely budky z vesnic během zhruba posledních pěti let.

„Měli jsme původně čtyři. Před deseti lety odmontovali tři z okrajových částí. Tam neproběhl ani jeden hovor za měsíc. Poslední z centra vesnice odvezli před pěti lety. Z něj volali tři lidé měsíčně. Uznali jsme, že další provoz nemá cenu,“ vypočítal starosta Hovězí Antonín Koňařík.

Ze stejného důvodu jsou budek prosté i Kateřinice nebo Bystřička. „Měli jsme tu dva automaty, před třemi lety je demontovali a vůbec nám nechybí,“ konstatoval starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

„To už je roky, co zmizely. Nevyužívaly se. U přehrady nebyl vůbec a když brali automat u obecního úřadu, zdůvodnili, že si lidé můžou zavolat z obce,“ doplnil starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Pár kilometrů vzdálená Oznice se čtyřmi sty padesáti obyvateli telefonní automat mít musí. Ale ani tady budku před úřadem místní nevyužívají.

„Nikdy jsem tam nikoho neviděl. Asi tu stojí jen z povinnosti. Ale neudržují její stav podle mých představ. Je škaredá a rezavá,“ zhodnotil starosta Oznice Martin Gerža.

Vysloužilé budky, ze kterých provozovatel odebere přístroj, mají další využití. Nadace O2 je proměňuje na malé bezplatné veřejné knihovny, které slouží k půjčování a výměně knih. Z telefonních budek se tak stávají knihobudky.