Výhodou koupě použitého mobilního telefonu je jednoznačně jeho cena. „Ta se může pohybovat kolem padesáti až šedesáti procent ceny nového přístroje,“ uvedl majitel zlínské prodejny s mobily a příslušenstvím Mobile4you Lukáš Hrančík. Většinou vychází z výkupní ceny od původního majitele. „Ta se často určuje pomocí tabulek společnosti Mobilpohotovost, které jsou volně dostupné na webu této firmy,“ podotknul Hrančík. Konečná suma je tedy součtem výkupní ceny a marže. „Závisí i na tom, zda byla nutná další investice do úpravy přístroje,“ upřesnila majitelka valašskomeziříčského maloobchodu s mobilními telefony R. K. Mobil Jana Kadlecová.
Cenové hladiny second hand mobilů jsou podle oslovených prodejců i delší dobu stabilní. „Už se tak drasticky nemění, stejně jako u nových telefonů,“ potvrdila Kadlecová. Podle Hrančíka se dokonce ceny použitých přístrojů mění pomaleji než u nových mobilů. Kromě peněžní úspory existují i další důvody, proč spotřebitelé dají přednost koupi mobilu v bazaru. „Ne vždy vyhovují nové typy, které přichází na trh, požadavkům zákazníků. Tak se často stává, že se lidé vracejí zpět k přístrojům, které již mají z dřívější doby ověřené,“ řekl Hrančík.
Při nákupu použitého telefonu je třeba si jej vyzkoušet a prohlédnout přímo na prodejně. „Je důležité překontrolovat zejména reproduktor, mikrofon, nabíjení a kvalitu tlačítek. Často nám o stavu telefonu napoví i kryt přístroje, který by neměl být poškozený či popraskaný,“ upozornil Hrančík.
Je stěží prokazatelné, že například mechanické poškození měl mobil již při převzetí. „U použitého zboží je třeba si uvědomit, že záruka je poskytována pouze na výrobní vady, nikoli na závady vzniklé běžným opotřebením,“ zdůraznila Kadlecová. Jsou však prodejci, kteří poskytují týdenní či měsíční záruku i na tyto závady, takzvaně na prozkoušení výrobku, což je nad rámec zákona.
Velmi dobrá koupě je rovněž mobilní telefon ještě v záruce od výrobce. „Jsou to většinou nevhodné dárky, nebo telefony, které člověku prostě nesedly,“ osvětluje Kadlecová. Podle ní použité telefony kupují spíše mladí lidé, kteří je často mění a nechtějí investovat do nového. Dodala, že starší lidé většinou sází na jistotu a chtějí zboží nové.
Jinou zkušenost má prodejce z Mobile4you. „O second hand mobily mají zájem všechny věkové skupiny. Starší lidé však dávají přednost těm, které mají čitelnější displej s většími písmeny a čísly,“ zdůraznil Hrančík. Další klienti podle něj vyhledávají novější typy použitých přístrojů. „Nejvíce se prodávají použité mobilní telefony střední a vyšší kategorie,“ konstatoval.