Pětičlenné týmy musely prokázat své znalosti a um při ošetřování řady různých zranění. „Soutěžilo pět hlídek složených z žáků prvního stupně a sedm hlídek žáků druhého stupně základní školy,“ řekla Irena Šimčíková, která byla hlavní rozhodčí soutěže.

Pro každý stupeň připravili organizátoři pět stanovišť, na kterých byli figuranti s různě těžkými zraněními. „Nachystali jsme záměrně taková poranění, se kterými se může každý setkat v běžném životě,“ přiblížila Šimčíková.

Soutěžící tak ošetřovali žilní i tepenné krvácení, zlomeniny, popáleniny či řezné rány, vyzkoušeli si také resuscitaci. „Mimo to nechybělo poranění po pádu ze stromu, srážka motocyklu s cyklistou nebo třeba kolaps se zástavou srdce a dechu na autobusové zastávce,“ doplnila Šimčíková.

U každého stanoviště byly jako dozor zkušené zdravotní sestry a také rozhodčí. „Hodnotili, zda se skupina správně nahlásila, jaký zvolila postup, jak si rozdělila úkoly, zda bylo ošetření v pořádku a zda soutěžící správně zavolali sanitku. Důležitá byla také improvizace,“ vysvětlila hlavní rozhodčí. Ihned na místě se pak mladí zdravotníci dozvěděli, co mohli udělat lépe a co se naopak povedlo.

Podle Ireny Šimčíkové však byla všechna družstva poměrně dobře připravena. „I ti, kteří letos soutěžili poprvé, se snažili a byli šikovní,“ chválila rozhodčí. Nejlepší týmy postoupily do krajského kola soutěže zdravotnických hlídek.

S hladkým průběhem soutěže byl spokojen také ředitel pořádajícího oblastního spolku Českého červeného kříže Milan Sekáč. „Pochvalu si zaslouží také figuranti,“ vzpomenul Sekáč. Prozradil, že mnozí z nich se dříve sami soutěže zdravotnických hlídek účastnili. „To jim napomáhá v tom, vžít se správně do role zraněného. Nezbytné jsou samozřejmě také herecké vlohy,“ poznamenal Sekáč.