Soutěžilo se v běhu na šedesát metrů, skoku do dálky, hodu míčkem a dívky pak ještě v běhu na osm set metrů a chlapci v běhu na tisíc pět set metrů.

Na červený tartan se ráno ráno postavilo čtrnáct šestičlenných týmů. Každý z nich se musel nejprve probojovat školním, okresním a krajským kolem soutěže.

„Abych uspěla, intenzivně jsem trénovala půl roku třikrát týdně, a to nejen při hodinách tělesné výchovy, ale také samostatně,“ usmála se patnáctiletá Miloslava Budinská z Tábora, která přijela reprezentovat Jihočeský kraj.

„Chtěla jsem sobě i druhým dokázat, že jsem v něčem dobrá a mám pocit, že se mi to daří,“ poznamenala dívka, která žije v Dětském domově ve Volyni.

Stejné pohnutky k atletickému čtyřboji přilákaly i Kamilu Berkyovou z Ústí nad Labem. „Baví mě vyhrávat, líbí se mi pocit, že jsem v něčem úspěšná,“ přiznala patnáctiletá dívka, která v národním kole soutěže reprezentuje Ústecký kraj.

Příprava atletického mítinku, který se do Valašského Meziříčí vrátil po čtrnácti letech, zabrala organizátorům rok. Začali s ní hned poté, co skončilo národní kolo v Klatovech.

„Nejhorší ale byly poslední dva měsíce. To jsme opravdu finišovali nepřetržitě,“ řekl Jaromír Chytil ze Základní a Mateřské školy Křižná ve Valašském Meziříčí. Podle ohlasů soutěžících i jejich koučů se zdá, že se organizátorům příprava povedla.

„Líbí se mi tady moc. Z Valašského Meziříčí pochází má maminka a řadu let jsem tady nebyla. Teď byl důvod se sem vrátit a musím říct, že jsem nadšená. Organizací, zdejšími lidmi, krajinou, i tou slivovicí, která je na Valašsku výborná,“ nešetřila chválou učitelka tělocviku ze Základní školy v Táboře Ludmila Jakubcová.