„Na tuto školu jsem chtěla sama. Mimo jiné proto, že mám ráda zvířata," prozradila osmnáctiletá Pavlína Koudelková z Loukova jeden z důvodů, proč si vybrala právě střední školu zemědělskou a přírodovědnou (SŠZP) v Rožnově pod Radhoštěm.

Nyní studuje druhý ročník a v těchto dnech absolvuje praxi na školním statku. Ve studiu chce podle svých slov pokračovat i po maturitě na rožnovské střední škole. Láká ji včelařství.

Dá se však říci, že Pavlína Koudelková a další její spolužáci jsou svým způsobem výjimkami. Mladých lidí, kteří chtějí studovat zemědělské obory a posléze v této sféře i pracovat, není mnoho.

Odborníci se shodují, že v nepříliš vzdálené budoucnosti to může pro celé odvětví znamenat nedostatek odborně připravených pracovníků. „Nedostatek se týká odborně zdatných zaměstnanců. Během pěti až sedmi let dosáhnou současní pracovníci důchodového věku a je pravděpodobné, že nástupci nebudou," potvrdil ředitel Agrární komory Valašska Josef Radílek.

Jedním z možných vysvětlení menšího zájmu o práci v zemědělství je ztráta atraktivity. To je však podle Josefa Radílka jen zdánlivé. „Zemědělství atraktivní je. Lidé v oboru pracují často v moderních podmínkách s drahými stroji, které potřebují odbornou obsluhu," uvedl ředitel Agrární komory Valašska.

Dodal, že komora se SŠZP v Rožnově úzce spolupracuje. „Je to mimochodem jediná škola v kraji, kde se slovo zemědělská podařilo udržet i v názvu. Je ale pravda, že problém s nábory nových studentů existuje," poznamenal Radílek.

To ostatně v rožnovské škole pociťují. „Máme řadu žádostí o studenty ze strany zemědělských podniků, ale nemůžeme je uspokojit. Zemědělství není v současné době „moderní" obor," konstatoval zdejší odborný učitel Pavel Bláha.

Oproti jiným obdobným školským zařízením má přitom jednu výhodu. Jako jediná v kraji má svůj vlastní školní statek. „Snažíme se, aby zde naši žáci, než nastoupí do zaměstnání, poznali základní principy oboru. Aby byli schopni pracovat," řekl vedoucí školního statku Igor Dobeš.

Mladí lidé poznají, co obnáší starost o ovce, prasata, kozy i stádo krav. Seznámí se s očkováním dobytka, střiží ovcí, vyzkouší si jejich dojení i výrobu ovčích sýrů. Populární je nyní i obor chovatelství koní, díky kterému mezi studenty školy převládají dívky nad chlapci. Právě kvůli praxi je školní statek velkou výhodou. „Nedokáži si představit, že bychom se všemi studenty museli přímo do zemědělských podniků," poznamenal Igor Dobeš.

I školní statek však má svá omezení. Potřeboval by modernizovat. Peníze na velké investice ale chybějí. „Máme velkou podporu v kraji, potřebovali bychom ale lepší, novější techniku. Nyní máme požádáno o dotaci z regionálního operačního programu na nákup nového traktoru s rozmetadlem hnoje a čelním nakladačem," uvedl ředitel SŠZP Rožnov Jaroslav Krčmář.

Úbytek žáků podle něj postihuje všechny školy, nejen tu rožnovskou. „V zemědělství ale na rozdíl od jiných oborů ubývá neuplatněných absolventů. Právě kvůli postupující generační výměně," upozornil Krčmář.

Už od září navíc škola nabídne nový obor zemědělec farmář. „V kraji žádný takový není. Jde o tříletý obor zakončený závěrečnými zkouškami. Jeho absolvent bude sběhlý ve všech základních činnostech včetně faremního zpracování zemědělských produktů," přiblížil Jaroslav Krčmář.

Zdůraznil, že získaní dalších studentů pro školu není jediným motivem pro otevření oboru. I když ani ten nezastírá. „Je to ale také proto, že odborně připravených absolventů bude brzy velká potřeba," řekl Krčmář.

Na tom se koneckonců odborníci shodli na nedávné konferenci Zemědělského svazu ČR.

Zaznělo zde mimo jiné, že jen za posledních 12 let odešlo ze sektoru zemědělství 60 tisíc pracovníků.

Osmapadesát procent všech zemědělců je ve věku 45 let a výše. Kvalifikovaných lidí do zemědělství, kteří by odcházející generaci nahradili, je ale velmi málo.

„Nedostatek skutečně kvalifikovaných pracovníků bude v blízké budoucnosti největším problémem českého zemědělství," řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Pro zvýšení atraktivity oboru pro mladé lidi je podle něj podmínkou mimo jiné zbourání mnoha klišé panujících o zemědělství.