S písemnou žádostí se chtějí příští úterý vydat na zasedání rožnovského zastupitelstva a předat ji představitelům radnice. „My, níže podepsaní občané Rožnova pod Radhoštěm, prostřednictvím této petice žádáme, aby byl vystavěn skatepark (sportoviště extrémních sportů) ve sportovním areálu na Bučiskách,“ stojí v žádosti, kterou za petiční výbor podepsali Aleš Kolmačka a Filip Slivka.

Autoři petice se domnívají, že sportoviště tohoto typu v Rožnově chybí a současné podmínky pro rozvoj extrémních sportů považují za nevyhovující.

„Skatepark podpoří rozvoj mládeže, pomůže v boji proti kriminalitě a napomůže drogové prevenci. Mládež bude trávit méně času doma u počítače a více sportovat,“ stojí také v petici.

Shodou okolností jejich aktivita přišla v době, kdy už rožnovská radnice o budování skateparku jedná se zástupci slovenské Čadce.
Vybudovat sportoviště pro vyznavače skateboardingu mají totiž v plánu obě dvě města.

Vzhledem k finanční náročnosti ale jejich představitelé hledají jiné zdroje než vlastní rozpočty. Řešením mají být fondy Evropské unie.
„Poslední jednání se uskutečnilo ve středu. Projekt je připravený k předložení pro žádost o dotaci. Výzva je otevřená do konce října,“ přiblížil mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Podle jeho slov přijde vybudování skateparku v lokalitě Bučiska na šest a půl milionu korun. Areál bude odhlučněný a uzamykatelný. „Předpokládáme, že by se mohlo stavit v příštím roce,“ doplnil Gross.

Rožnovští už jednou skatepark měli v sídlišti Láz. Spíše než místo pro sportování se z něj ale stalo místo, kde museli často zasahovat městští strážníci kvůli popíjející mládeži a hluku.

„Místo pro park bylo nešťastné. Byl přímo v sídlišti. Navíc až v době, kdy už byl v provozu, se zpřísnily hlukové limity. Hygiena jej poté uzavřela,“ připomněl ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

To však nebyly jediné problémy. „Ruku v ruce s nimi šly problémy s neukázněnými náctiletými. Porušovali otevírací dobu parku, popíjeli zde alkohol, ničili oplocení i překážky, rozhazovali odpadky,“ přiblížil Vašut.

Městská police nakonec musela zařadit skatepark mezi místa, kam zajíždí pravidelně každý den. „Bylo mi líto těch kluků, kteří skutečně chodili do skateparku sportovat,“ řekl Vašut.

S vybudováním nového skateparku přes negativní zkušenost souhlasí. „Je ale třeba zavést řád. Park by měl být pod dohledem buď kamer nebo správce z řad dospělých,“ uvedl Vašut.