Mistrovský nástroj čeká nákladná oprava. Za desítky let používání už si ji zaslouží. „Klavír je standardně sešlý věkem. Myslím však, že na kulturní dům je to ještě velmi slušné. Bývá to i horší,“ hodnotí pohledem při přejímce Libor Šír, který má u firmy Petrof renovace nástrojů na starosti.

Z pódia vsetínského Domu kultury do venku přistavené dodávky musí klavír opatrně přesunovat pět mužů. A řádně se u toho zapotí.

„Jde o největší klavír, který se vyrábí. Na délku měří dvě stě osmdesát centimetrů a váží okolo pěti set kilogramů,“ vysvětluje Libor Šír. Podle výrobního čísla odhaduje, že vyrobený byl někdy kolem II. světové války.

Klavír projde kompletní renovací. Odborníci vymění količník, hladké i basové struny, ladící kolíky. „Oprava a nová povrchová úprava čeká rezonanční desku i rám,“ doplňuje Libor Šír.

V plánu je rovněž výměna kladívek i dusítek, seřízení mechaniky, pedálového mechanismu i úprava klávesnice. Renovátoři také nahradí nynější znak na boku klavíru originálním znakem.

Za odbornou opravu nástroje zaplatí Dům kultury Vsetín přes 300 tisíc korun. Pro srovnání, cena zcela nového nástroje této velikosti činí 2,2 milionu korun.

„Od města Vsetín jsme na renovaci získali individuální dotaci. Klavír je historický exemplář, jakých už není mnoho. Opravu si zaslouží,“ říká jednatelka domu kultury Petra Vaňková.

Renovovaný klavír doplněný navíc o nový uzamykatelný futrál, který jej ochrání před poškozením, se na pódium domu kultury vrátí na podzim. Posluchači jej poprvé uvidí a uslyší v polovině října na tradičním Vsetínském jazzovém festivalu.