Právě na Hranicku a Lipnicku vznikly v důsledku otravy toku kyanidem největší škody a zdejší rybáři odváželi do kafilérií desítky tun uhynulých ryb.

Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL)Zdroj: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová„Iniciovala jsem vznik tohoto týmu, protože nejsem spokojená s průběhem vyšetřování havárie na řece Bečvě. Není možné, aby ani po dvou měsících nebylo jasné, kdo je viníkem. Úkolem týmu není suplovat práci policie, ale sjednotit právní prostředí s legislativou,“ vysvětlila místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová.

Nově vzniklý tým budou tvořit experti, zabývající se právními předpisy při řešení likvidace havárií.

„Půjde o odborníky na problematiku povrchových vod, monitoring toků a předcházení havárií tohoto typu. Chceme spolupracovat i s chemiky. Cílem je, aby byla jasně definována slabá místa, která vedla k ne zcela správnému postupu při řešení havárií na řece Bečvě,“ uvedla.

Tým expertů má dát do pořádku i právní předpisy, které jsou v tuto chvíli nejednoznačné.

„Pokud se něco takového přihodí, je důležité rychlé vyšetření a odhalení viníka. Není možné, aby se objevily stejné nedostatky ve vyšetřování, jako v tomto případě,“ řekla. Tým expertů začne fungovat od poloviny prosince.