Tuto sobotu od 17 hodin pořádají pracovníci Archy na terase Domu kultury ve Vsetíně oslavu kulatého jubilea pod názvem Na 10. vlně. Nejen o této oslavě si s Valašským deníkem povídala ředitelka Centra Archa Miriam Hurtová.

Paní ředitelko, představte Centrum Archa. Proč před deseti lety vzniklo?

Záměrem bylo vytvořit místo pro mladé lidi. Takové místo, kde by se cítili bezpečně, kde by byli přijati a kde by jim byla nabídnuta pomoc, když ji potřebují a stojí o ni. Měla to být alternativa k hospodám, barům a jiným místům ve městech či parcích, kde se mladí lidé scházeli. V Centru Archa se nesmí kouřit ani tady nepodáváme alkohol, i když máme bar. Ten je ovšem bezalkoholový. Mladí lidé mohou přijít a využívat toto prostředí pro trávení volného času. Ale nejen to. Archa je vedena jako nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Podle zákona o sociálních službách tedy spadá do služeb sociální prevence.

Co si mohou lidé pod označením nízkoprahové zařízení představit?

To je právě to, co lidi mate. Nevědí, co si mají představit. Může k nám přijít kdokoliv ve věku od patnácti do dvaceti šesti let. Pracují u nás odborníci vystudovaní v pedagogických, psychologických či sociálních oborech, kteří jim dokážou s problémy buď přímo pomoci, nebo pomoc zprostředkují. Tím, že jsme sociální službou, nabízíme také poradenství. Můžeme mladým lidem, kteří to potřebují, zprostředkovat například léčbu, právní poradenství či pomoci v kontaktech s úřady. Pořádáme také preventivní přednášky pro školy na téma šikany, partnerských a mezilidských vztahů, AIDS, kouření a tak dále. Díky těmto přednáškám se k nám dostanou celé třídní kolektivy. Mohou si Archu prohlédnout, zjistit, co nabízíme.

Kolik mladých lidí k vám chodí?

Za dobu fungování Archy se tady vystřídala více než tisícovka mladých lidí. Denní průměr se pohybuje do patnácti lidí. Je na každém, zda se zapojí do společného programu nebo ne. Nikoho do ničeho nenutíme. Někdo chce jen pobýt a setkat se s kamarády. Ale nabízíme například také doučování pro žáky základních škol i středoškoláky. Mladí lidé mohou také využít zkušebnu a zahrát si s kamarády v kapele. Dáváme i prostor začínajícím kapelám. Máme také školu dýdžejingu, takže se u nás zájemci mohou naučit míchat hudbu.

Vzpomněla jste společné programy. Letos to bylo třeba divadelní představení Cesty srdce. Bude takových programů více?

Divadlo jsme dělali poprvé a všichni zúčastnění z něj byli nadšení. Chceme v tom určitě pokračovat a vytvořit tradici. Vždy jednou do roka udělat divadelní představení. Nabízí se zapojit do něj mladé lidi, kteří hrají na hudební nástroje. Dříve jsme pořádali také Archafest v městském parku či menší festival Hranaté kolečko v prostorách Archy a na naší zahradě. Zahrnoval hudbu, nejrůznější tvoření, graffiti, soutěže a tak dále. Snažíme se ukázat, že se mladí umí bavit, aniž by něco ničili či někoho obtěžovali.

Co považujete za dobu existence Archy za úspěch a co se naopak nepodařilo či nedaří?

Za úspěch považuji to, že už deset let s Archou plujeme, a byť se někdy kymácíme, ještě jsme se nepotopili. Úspěch je rovněž to, když za námi jednotlivci po letech přijdou a řeknou: žiji takový a takový život, je mi dobře, mám práci, jsem šťastný. Nemusí říct přímo, že je to díky Arše. Ale víme, že tady ten člověk prožil část svého dospívání a bylo mu to nějakým způsobem k užitku. Naše práce je obtížná v tom, že nesadíme řepu, ale že pracujeme s lidmi. Výsledek je tedy často skrytý. Co se nám nedaří, je budování obrazu v očích veřejnosti. Lidé mají pořád o Arše zkreslené představy a setkáváme se s předsudky. Ne všichni mladí lidé ale mají problémy s drogami, což je s naším centrem často spojováno. Také narážíme na problém, že se mladí lidé čím dál více uzavírají do sebe a žijí se svou úzkostí sami. Některé, o nichž víme, že by potřebovali být se svými vrstevníky, se nám mezi nás stále nedaří přizvat.

V sobotu budete slavit desetileté výročí fungování. Jak bude oslava vypadat?

Chceme sobotní večer pojmout jako menší oslavu s našimi přáteli, příznivci a podporovateli. I těmi, kteří jen chtějí zjistit, co děláme. Bude to neformální večer. Jako zahradní setkání přátel, kteří si spolu popovídají. Představíme naši činnost, nebudou chybět stánky s preventivním programem či výstava fotek a videí z našich víkendových akcí a zážitkových her. Bude možnost tvořit graffiti, na hudebním pódiu se představí kapely Shape The Cat a Fchill. Připravujeme také soutěž v páce o hodnotné ceny. Budeme mít také velký dort, který rozporcujeme a rozdáme mezi příchozí. Kromě toho se bude také grilovat a v provozu bude nealkoholický bar.