Letos se rozhodli podat chovateli pomocnou ruku představitelé města.

Díky finančnímu příspěvku, který odsouhlasili meziříčští zastupitelé, je minizoo s oficiálním názvem Fauna park – Dětský ráj na Štěpánově od října znovu otevřené. Návštěvníků je přístupné zdarma a k vidění je zde na dvacet druhů zvířat.

Areál zakládal Tomáš Juga už v roce 1999 a o rok později jej otevřel veřejnosti. Minizoo provozoval jen na vlastní náklady s přispěním rodiny, přátel či občasných sponzorů.

V roce 2016 ale kvůli některým neukázněným návštěvníkům uhynulo několik zvířat, poničené byly také okrasné výsadby. Proto se provozovatel při snaze udržet úroveň zařízení dostal do tíživé finanční situace.

„Přibývalo návštěvníků, kteří naši práci považovali za něco samozřejmého, určeného pouze na ukrácení času. Své ratolesti nechali dělat bez napomenutí cokoli se jim zlíbí. To mě přimělo zamyslet se nad smyslem mého počínání a nutně vedlo k uzavření areálu od listopadu 2017. Je mi líto slušných dětí, které na ty sobecké doplatí,“ vysvětloval Tomáš Juga před dvěma lety v otevřeném dopise rozhodnutí minizoo uzavřít.

Westernový jezdec Ondřej Pavlíček z Podlesí se připravuje na mistrovství světa do čínského Luan-Pingu; září 2019
Valašský kovboj se vrací mezi barely do Číny

Po necelých dvou letech se podařilo provoz znovu oživit. Děti a dospělí se opět mohou vedle krásně upraveného areálu těšit na zhruba dvacet druhů zvířat.

„Chováme různé druhy ptáků, zejména papoušků, ale například i pštrosy – nandu pampové. Ze savců jsou to kozy, poník, osmáci a zatím jeden samec lamy alpaky, k němuž brzy přibude také samice,“ svěřil se provozovatel minizoo Tomáš Juga. A prozradil i další plány.

„Pokud nám to možnosti dovolí, rádi bychom chov rozšířili ještě o zemní veverky a psouny prériové, kteří jsou u dětí velmi oblíbení,“ říká chovatel.

Pomoc města spočívá v pravidelném měsíčním příspěvku ve výši 20 tisíc korun.

„Bude sloužit k pokrytí provozních nákladů s tím, že vstup do areálu bude pro veřejnost nadále zdarma,“ zdůraznil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Vedení města věří, že se objeví i další donátoři z řad komerčních subjektů, kteří provoz minizoo podpoří.

„Společně s Tomášem Jugou by se nám tak mohlo podařit například rozšíření vzdělávacích aktivit pro děti. Zároveň věříme, že se nebudou opakovat negativní zkušenosti z předchozího provozu. Budoucnost Fauna parku je tak do jisté míry závislá na chování jeho návštěvníků,“ poznamenal starosta Stržínek.

Karel Gott natáčí film pro televizi NSR s názvem Pohlednice z Moravy v roce 1976. Ve Velkých Karlovicích v části Oslové se sešel s Folklorním souborem Jasénka. V pozadí za Gottem stojí člen souboru, tanečník Karel Volek.
Byl to normální chlap, vzpomíná folklorista na společné natáčení s Gottem

Otevírací doba Fauna parku – Dětský ráj:

Listopad – Únor 8 – 16 hodin

Březen a Říjen 8 – 17 hodin

Duben – Září 8 – 19 hodin