„Sdružení obcí a měst na ochranu Beskydského regionu jsem slíbil, že nový návrh aktualizované Státní energetické koncepce zohlední jejich požadavky,“ nechal se slyšet ministr Kocourek.

Rovněž přislíbil větší spolupráci s jednotlivými samosprávami při přípravě nového návrhu. Starostové obcí doufají, že svá slova ministr dodrží.

„Věřím, že v energetické koncepci důl vůbec nebude zmíněn, to by byla pro náš region katastrofa,“ reagoval starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Pro lidi v regionu by otevření dolu podle starosty znamenalo problém se zaměstnaností.

„Výrobu by museli ukončit firmy, které zaměstnávají přes tři tisíce lidí. Nastaly by obrovské sociální změny,“ upřesnil starosta.

K vyjádření ministra jsou zatím skeptičtí členové sdružení Naše Beskydy, kteří jsou na podobné sliby od politiků zvyklí.

„Vláda zatím neudělala nic pro to, aby se těžba v dole úplně vyřadila,“ upozornil předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.
Sdružení obcí a měst na ochranu Beskydského regionu reprezentuje celkem třiatřicet obcí z Beskyd.

Vadí jim hlavně zdevastování přírody, které by případná těžba uhlí způsobila.

Předseda sdružení se domnívá, že černé uhlí není v současnosti pro stát strategická surovina. „Stát nemá vyřešené, co se stane, až se vytěží. Je to jen byznys soukromých firem. Firmy prodají surovinu do zahraničí a státu zůstane poničená příroda,“ argumentoval Uruba.

Těžba v dole ve Frenštátě je nepřijatelná také pro místostarostu Rožnova pod Radhoštěm Aloise Vychodila. „Jsem odpůrce toho, aby se v našem krásném prostředí těžilo,“ uvedl místostarosta.

Ten se také domnívá, že obnova těžby v regionu nenastane. „Jsem přesvěčen, že se těžit nebude,“ uzavřel místostarosta Vychodil.