(* 8. 6. 1933-+ 7. 5. 1976)

Své výtvarné cítění a kreslířský talent uplatňuje v regionálních novinách a publikacích, ale pro většinu zůstanou nejznámnější jeho kreslené vtipy a karikatury ve Valašském občasníku - „Vyškeřáku".

Milan byl člověk se zvlášť vyvinutým smyslem pro zachycení výjimečného okamžiku nebo děje, a zanechal v archivu našeho muzea množství dokumentárních, reportážních a uměleckých fotografií, na nichž se smyslem pro poezii okamžiku zobrazil dohasínající tradiční život regionu, stejně jako jeho aktuální podobu. Jeho fotografie jsou výsledkem častého putování rodným krajem a laskavého vztahu ke zdejším obyvatelům.

Milan Macík.Později nastupuje do propagačního oddělení Zbrojovky Vsetín, kde se mj. zabývá snímky výrobků pro katalogy, návody a výstavy. Ač jsem pana Macíka osobně neznal, přece jen mne s ním - kromě jména - pojí i profesní kariéra fotografa v tehdejší Zbrojovce. Do funkce fotografa v propagaci se hledal v roce 1975 pracovník - a já zrovna absolvuji učební obor fotograf v Brně. Ale tři roky jsou dlouhá doba…nepočkali. Fotografování se tam mezi tím ujímá pan S. Kazmíř a já nastupuji k „závodnímu" fotografovi p. Březovskému.

Nesmírný talent, cílevědomost a pracovitost Milana Macíka byly bohužel předčasně ukončeny zákeřnou nemocí. Nevšedně poetické umělecké vnímání fotografa a jeho citlivý a hluboce lidský pohled do soukromí obyvatel Valašska ale zůstane navždy zachycen jeho objektivem…

Autor: Milan Ošťádal, fotograf, Muzeum regionu Valašsko (s využitím článku H. Jabůrkové - Historickým objektivem, Valašsko - vlastivědná revue 2005)

Na snímku Milan Macík. Foto archiv MRV