Regionální kolo soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, vyhlášené Asociací pro mládež, vědu a techniku AMAVET, se uskutečnilo na konci března v Brně. „O postup do národního finále se utkalo čtyřicet prací z celé Moravy. Naši školu na této významné akci reprezentovalo rekordních osm prací v oborech stavebnictví, design, technická zařízení budov a životní prostředí,“ uvedl Jaroslav Gebauer ze Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.

Obhajoba prací trvala celý den, odborná porota střídavě navštěvovala jednotlivé projekty. Studenti museli vysvětlovat a obhajovat jejich záměr a odpovídat na často všetečné otázky porotců. „Ze zdařilých prezentací našich studentů se podařilo do národního finále v Praze postoupit studentům Martinu Fabiánovi, Martinu Lechovi, Marku Vančurovi a Tomáši Jalůvkovi, kteří uspěli s prací zaměřenou na historický vývoj a návrh zástavby proluky ve Valašském Meziříčí na Masarykově ulici,“ dodal Gebauer.

Pokud se bude studentům dařit také v Praze a soutěž vyhrají, mohli by se coby nejlepší řešitelé zúčastnit jedenácté mezinárodní výstavy projektů mládeže v červenci v Durbanu v Jižní Africe a v květnu příštího roku v americké Atlantě. „Samozřejmě jim budeme držet palce. Jsou šikovní a už v Brně potvrdili vysokou odbornost výuky na naší průmyslovce,“ doplnil za kantory Petr Pobořil.