Ulici, ve které sídlí základní i mateřská škola, považují místní lidé za nebezpečnou především kvůli hustému silničnímu provozu.

POD PETICI NASBÍRALI TŘI STA JEDNA PODPISŮ

Sepsali proto také petici, kterou doručili zastupitelům. Žádost ale nenalezla u politiků většinovou podporu. „Mojí snahou je peticí upozornit na problémové úseky v ulici Šafaříkova a přispět tak k nutnosti řešit tuto situaci pro větší bezpečnost občanů, zvláště pak dětí při jejich každodenní cestě do základní a mateřské školy," zdůraznila organizátorka petice Lenka Hermanová.

Petici, kterou se na posledním zasedání zaobírali zastupitelé, podepsalo 301 lidí. Vedoucí útvaru interního auditu a kontroly meziříčské radnice Hana Plevová ale upozornila, že platných podpisů bylo jen 121.

Zastupitelům také tlumočila názor dopravního výboru zastupitelstva, který umístění retardérů nedoporučil. „Zvýšila by se hlučnost a narostlo by také množství výfukových plynů přímo před školou," prozradila hlavní důvod nesouhlasu Plevová.

SITUACI ZLEPŠÍ PŘESUN VCHODU DO ŠKOLY

Doplnila, že dopravní výbor přišel s několika opatřeními, která mají situaci u školy v Šafaříkově ulici zlepšit. Jedná se například o umístění značky zákazu stání ze strany od Hrachovce, omezení parkování před školou v Šafaříkově ulici na patnáct minut, vyšší dohled policie a také přestěhování hlavního vchodu do školy z Šafaříkovy do Nerudovy ulice a tady zbudování nového parkoviště.

Téměř všechna tato opatření už radnice uvedla do praxe. Zbývá jen přestěhovat školní vchod.

Město také v Šafaříkově ulici nainstaluje stacionární radar. Městští policisté mezitím zpřísnili dohled nad silničním provozem.

„V červnu jsme provedli osmnáct kontrol a v září v pravidelných kontrolách pokračujeme. Lokalitu každý den monitorují i asistenci prevence kriminality," potvrdil ředitel městské policie Jan Camfrla.

Někteří zastupitelé se přesto postavili na stranu autorů petice. „Přikláním se k lidem, kteří požadují retardéry. Bydlím tam a vím, jakou rychlostí auta kolem školy švihají," řekl Josef Knápek.

Stejného názoru byl Marek Irgl. „Žádná značka nezabrání tomu, aby lidé auto rozjeli rychleji, než je zdrávo. Také jako řidič nemám rád retardéry, ale jiná cesta k bezpečnosti v tomto případě nevede," mínil zastupitel.

Starosta Meziříčí Robert Stržínek upozornil, že to není první případ, kdy lidé požadují retardéry v některé z ulic. Připomněl také, že brzy poté, co jim město vyhovělo, se objevily žádosti o jejich opětovné odstranění právě kvůli hluku. „Uvědomme si tento vývoj, který by nás zřejmě čekal i v tomto hustě obydleném místě," varoval starosta.

Návrh podporující umístění retardérů nakonec neprošel. Odbor komunálních služeb má ale za úkol zajistit projektovou dokumentaci na rekonstrukci areálu školy (příjezd z ulice Nerudova) za účelem vzniku nových parkovacích míst.