Soše svatého Floriána aktuálně navracejí někdejší lesk restaurátoři. Obnova památky je součástí probíhající revitalizace meziříčského náměstí, na němž socha stojí od roku 1747. Odborníci už postupně vracejí jednotlivé prvky na své místo.

„Usazení samotné sochy samozřejmě předchází opětovná skladba podstavce. Rozhodli jsme se této příležitosti využít a předat vzkaz dalším generacím. Náměstí i socha se přece jen opravují s přesahem dalších desítek let a jedná se o jedinečnou příležitost,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.

Proto také oslovila Gymnázium Františka Palackého. Do tvorby obsahu časové kapsle se zapojili členové tamního historického kroužku i další studenti.

„Poselství od nastupující generace těm budoucím v sobě skrývá jistou symboliku. S ohledem na více než stopadesátiletou historii místního gymnázia to byli právě jeho studenti, kteří se navíc podíleli nebo byli sami hybateli významných událostí v našem městě,“ poznamenala místostarostka.

Obsah časové kapsle, která nyní spočívá v podstavci sochy, obsahuje například aktuální vydání městského zpravodaje, informace o současném stavu města, mince či vzkaz dnešních studentů gymnázia svým nástupcům. Studenti ve svém dopise připomínají například samotnou rekonstrukci náměstí a s ní spojený archeologický průzkum, meziříčskou gobelínovou manufakturu, a také kulturní život ve městě reprezentovaný například letos pořádaným 40. ročníkem festivalu Valašský špalíček či nedávným galakoncertem žáků a učitelů Základní umělecké školy Alfréda Radoka. Nezapomněli ani na meziříčskou rodačku a absolventku gymnázia Markétu Irglovou – úspěšnou zpěvačku a skladatelku, která v roce 2008 získala Oscara za píseň Falling Slowly k filmu Once.

Co se restaurování sochy sv. Floriána týče, město počítá s náklady bezmála milion korun. Odborníci mají být s úpravami hotoví před dokončením revitalizace náměstí. Plastika patrona hasičů, kominíků nebo také pekařů prochází odborným čištěním, plastickou retuší a dalšími povrchovými úpravami. Zároveň se opětovně dočká polychromie, tedy barevné rekonstrukce podle rozborů zbytků původní malby včetně zlacení plastických ornamentů a písma na podstavci.