Cyklodoprava není bezproblémová

Strana Top 09, která se o křesla v městském zastupitelstvu uchází poprvé, považuje za stěžejní dokončení obchvatu města, které je přetížené dopravou. „Samozřejmě to ale nebude práce jen pro nejsilnější stranu, musí se na tom podílet celé vedení radnice i zastupitelstvo,“ řekl lídr Top 09 Vlastislav Navrátil.

Dalším úkolem, na nějž by nemělo město zapomenout, je dokončení rekonstrukce jižního křídla zámku Žerotínů, včetně nalezení způsobu jeho využití. A zlepšit by podle Navrátila potřebovala cyklodoprava. „Máme cyklostezky, ale uvnitř města se nejezdí lidem na bicyklech dobře, to je třeba vyřešit,“ upozornil lídr Top 09.

Zlepšit život seniorům

Věci veřejné by chtěly do správy města zapojit lidi. „Práce radnice by měla být prezentována ve zpravodaji a tam také by měli naši obyvatelé najít informace o tom, co vedení města chystá,“ vysvětlila plán strany jednička na kandidátní listině Radislava Jindrová.
Zlepšit by se podle Věcí veřejných měly také životní podmínky seniorů a mladých rodin s dětmi. „Staří lidé by se neměli cítit jako odložení psi v útulku. Pečovatelských domů by mělo být více a péče v nich by měla být kvalitnější,“ řekla Jindrová.

Stejně tak mladí lidé s dětmi by měli mít podle ní možnost žít plnohodnotný život. „Neměly by se rušit školky ani školy,“ upozornila Jindrová.

Pro mladé rodiny postavit byty

KSČM vidí věci podobně. „Pro mladé rodiny bychom měli postavit startovací byty, protože se nám stále snižuje počet obyvatel,“ vylíčil komunista Vladimír Místecký. Pro seniory, o něž se nemůže postarat rodina, by strana chtěla vybudovat moderní pečovatelské domy s kvalitní zdravotní a sociální péčí. „Za stěžejní téma pro nadcházející volby ale nadále považujeme přípravu obchvatu,“ poznamenal politik.

Město má vysokou nezaměstnanost

Lídr Strany zelených Pavel Klanica považuje za největší problém města špatné ovzduší a vysokou nezaměstnanost. „Chtěli bychom zatlačit na Dezu, aby zklidnila provoz a snížila emise,“ přiblížil Klanica.

Nezaměstnanost plánuje vyřešit netradičně. „Radnice by se měla stát developerem a za evropské peníze postavit v průmyslové zóně výrobní linky, ty pak nabídnout k dlouhodobému pronájmu soukromým firmám. „Do průmyslové zóny v Lešné se vložilo sto dvacet milionů a zatím to vypadá, že zbytečně. Město jako by stále čekalo, až investoři přijdou sami,“ upozornil zelený Klanica.

Opravit silnice  a chodníky

ODS v čele se starostou Jiřím Částečkou se chce příští rok zaměřit zejména na správu majetku města. „Peněz nám od státu chodí rok od roku méně, takže toho moc neuděláme,“ upozornil Částečka s tím, že nyní je nutné opravit kilometry silnic a chodníků. „Naší prioritou samozřejmě nadále zůstává obchvat,“ řekl občanský demokrat Částečka.

S lídrem Nezávislých Jiřím Pernickým, s jedničkou sociální demokracie Dagmar Lacinovou, která je v Bruselu a se Zdislavou Odstrčilovou z KDU-ČSL se redakci nepodařilo spojit.