Už dříve narazili na tři století starou barokní valounovou dlažbu či zbytky stavby ze 16. století.

Kompletní obnova náměstí ve Valašském Meziříčí za bezmála 52 milionů korun odstartovala v polovině července. Její součástí je také záchranný archeologický výzkum, který ze svého rozpočtu platí město a na starost jej mají archeologové Muzea regionu Valašsko v čele se Samuelem Španihelem.

„Zapojení muzea je zárukou znalosti místních poměrů a díky dlouhodobé spolupráci máme také jistotu odborného zmapování všech nálezů,“ je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková.

Jedním z dlouho očekávaných objevů je právě odkrytí základů barokní kašny nedaleko sochy svatého Floriána v jižní části náměstí. Odborníci na ně narazili v polovině srpna.

„První písemná zmínka z roku 1615 o ní doslovně říká: ‚Uvedena voda do kašny, ale kašna nedržela vody, musela se znovu spravovat.’ Podle jiného zápisu provedl tuto opravu kameník Jan Foncun,“ připomněl Petr Zajíc, památkář města Valašské Meziříčí.

O přesném datu zániku kašny však záznamy nejsou.

„Víme však, že ji nahradila socha svatého Floriána z roku 1747. Ta dnes stojí o několik metrů dál, ale pozůstatky zřejmě jejího původního podstavce se podařilo nalézt nad základem kašny,“ doplnil Zajíc.

Archeologové objevili také část dřevěného kanálu, který vodu z kašny odváděl.

Archeologický průzkum potrvá rok

Náměstí vydává svá tajemství postupně už od zahájení stavebních prací.

„Již dříve jsme po odkrytí svrchní vrstvy centrální části narazili na barokní valounovou dlažbu z druhé poloviny 17. a začátku 18. století. V hloubce čtyřicet centimetrů pod ní se pak v severozápadní části náměstí nacházely fragmenty stavební konstrukce zřejmě ze 16. století,“ dodal Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko.

Záchranný výzkum, na kterém se podílí také archeolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, bude probíhat souběžně s obnovou náměstí až do konce července příštího roku.

Náměstí čeká velká proměna

Meziříčské náměstí se během revitalizace dočká nové zeleně a stromů po obvodu, povrchů kompletně z přírodního kamene či nového mobiliáře. Přibude fontána, pítko či časová osa v centrální ploše. Podle radnice bude náměstí také přístupnější a bezpečnější pro chodce, vzniknou zde odpočinkové zóny s ostrůvky zeleně a restaurační zahrádky budou mít jasně vyčleněné plochy. Na náměstí zůstane také tradiční vánoční strom.

„Konečná podoba vychází z kompromisní dohody mezi radnicí, památkáři a dalšími odborníky. Náměstí je totiž centrem městské památkové zóny a jeho úpravy se řídí podmínkami platnými pro toto území,“ uzavřel mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.