Meziříčané se na novou atrakci těší. „Jsem hodně zvědavá. Před lety jsem v masně pracovala. Takže o tomto řemeslu tak trochu něco vím. První návštěva bude asi hodně o vzpomínkách," svěřila se Františka Krpenská.

Otevření muzea netrpělivě očekává rovněž Jaroslav David z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm.

„Z řeznictví jsem spíš na ty finální produkty. Ale s vnuky se jistě pojedeme do muzea co nejdříve podívat. Příležitost seznámit se s klasickou řezničinou už dnes moc není. Vznik muzea byla skvělá myšlenka," vyjádřil se.

Smyslem nově se tvořící ojedinělé expozice na Vsetínsku je připomenout bohatou řeznickou tradici v regionu. „Návštěvník tady pozná celou historii vývoje řeznického řemesla na Valašsku," uvedl autor nápadu, předseda představenstva společnosti Masný průmysl Krásno a šéf Sdružení pro zachování tradic řeznického řemesla na Valašsku Karel Pilčík.

Muzeum řeznických strojů a pomůcek obsahuje také stylizovaný pracovní koutek. Nechybí starý řeznický krámek s malou dílnou na zpracování masa. Stranou nezůstane ani tradiční venkovská zabijačka. „Expozice je výpovědí o minulosti řemesla. Řeznictví mělo totiž svou nezastupitelnou úlohu v městském i venkovském prostředí," dodal Karel Pilčík.

Kromě nejrůznějších nástrojů a strojů doplní expozici řeznického muzea také dobové texty, staré fotografie a dokumenty. Připravována je rovněž 3D projekce současné výroby masokombinátu.

Do vzniku muzea se zapojila i veřejnost. „Lidé nám prodali či věnovali přes tři desítky strojů," prozradil Pilčík. V depozitu mají například kutry, narážečky a nářezové stroje.

„Téměř každý z nich je jinak technicky řešený. Jedná se o originály svědčící o pracovitosti a šikovnosti našich předků," upozornil.

Řeznické muzeum našlo své zázemí v sousedství valašskomeziříčské společnosti Masný průmysl Krásno. Jeho vznik přišel na více než 15 milionů korun. Zhruba 12 milionů pokryje dotace Regionálního operačního programu.

Muzeum obdobného charakteru, jaké vzniká ve Valašském Meziříčí, je zatím v republice pouze jedno.

„To první vzniklo před třemi lety v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku," uvedl výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina.

Po republice jsou však desítky výstavních ploch, které řeznictví představují téměř od jeho prvopočátků.

„Ty ale nemají charakter muzea. Jedna taková expozice je například i v nedalekých Hustopečích nad Bečvou. Zabývá se historií jednoho tamního řeznického rodu," dodal Jan Katina.