Nejdříve s politickou stranou KDU-ČSL, poté i s ODS a hnutím PROVALMEZ. „Potkali jsme se s těmito třemi politickými uskupeními, protože s každým z nich jsme schopni dát dohromady pohodlně koaliční většinu. Nastavili jsme nějaké mantinely, ve kterých by se měl náš koaliční partner pohybovat s tím, ať zváží naši nabídku nebo případně formuluje své představy,“ sdělil starosta města a lídr hnutí ANO v Meziříčí Robert Stržínek.

Jaké jsou ony zmiňované mantinely, neupřesnil. Netajil ale, že cílem jeho hnutí je, s ohledem na výrazný úspěch u voličů, upevnění vlivu ve vedení radnice. „V tuto chvíli je naše představa taková, že starosta i místostarostka zůstanou nezměněni. Tedy Stržínek, Wojaczková. A vzhledem k volebním výsledkům budeme chtít posílit v radě města ze čtyř na pět členů,“ prozradil Deníku včera v podvečer těsně před dalším jednáním s lidovci, občanskými demokraty a hnutím PROVALMEZ. „Domnívám se, že jednání budou trvat řádově dva týdny. Během té doby by mělo být jasno,“ myslí si Robert Stržínek.

Ve volbách ve Valašském Meziříčí druzí nejúspěšnější lidovci nechtěli prozatím rozeběhnutá vyjednávání komentovat. „Teď o tom mluvit nechci, dokud se nedohodneme s vítězem voleb,“ sdělila před včerejším večerním setkáním jednička kandidátky KDU- -ČSL Zdislava Odstrčilová. Lidovci získali ve volbách necelých 17 procent hlasů a pět mandátů v zastupitelstvu.

Sdílná příliš nebyla ani Irena Brouwerová, která vedla volební kandidátku hnutí PROVALMEZ. Zisk devíti procent hlasů voličů vynesl hnutí tři zastupitele. „Prozatím nebudeme nic říkat dopředu, než bude nějaká domluva nebo výsledek. Samozřejmě náš vyjednávací prostor je velmi omezený, máme v zastupitelstvu tři křesla a ANO má jedenáct. Počkáme na výsledky večerního jednání,“ komentovala Irena Brouwerová.

Co se však zdá být jisté, je to, že třetí oslovení občanští demokraté a Svobodní se koaličními partnery hnutí ANO nestanou. Seskupení ODS a Svobodní získalo ve volbách přes jedenáct procent hlasů a tři mandáty v zastupitelstvu.

„Nabídka, která nám byla učiněna, je pro nás naprosto nevýhodná. Byli bychom akorát do počtu hnutí ANO. A vzhledem k tomu, že se cítíme být spíš alternativou ANO, nebyl by to pro nás partnerský vztah. Proto do koalice zřejmě nepůjdeme. Nevím, co by se muselo stát, abychom změnili názor,“ řekla před večerním jednáním Hana Skácalová.